Πράξεις αλληλεγγύης:Χαμόγελο του παιδιού-Make a wish και Φλόγα-Με γνώμονα την συνεργασία σχολείου -οικογένειας 2019-20

Ευχαριστούμε θερμά για άλλη μία χρονιά τους Αγαπητούς μας γονείς που συμμετείχαν εν όψει των Χριστουγέννων στις ακόλουθες δράσεις αγάπης .

Για το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ με τη συγκέντρωση τροφίμων!!

Για το  MAKE A WISH!!

Για την συμμετοχή μας στο παζάρι της Φλόγας!!!!

Σχολείο και οικογένεια  πρέπει να  ενώνουμε τις δυνάμεις μας για την ανάδειξη του εθελοντισμού και την κινητοποίηση των μικρών παιδιών σε δράσης αλληλεγγύης !!!!!!Όλοι μαζί Τον κόσμο μας μπορούμε να τον κάνουμε καλύτερο!!!!!

Ο Γάλλος κοινωνιολόγος Emile Durkheim τόνισε τον 19ο αιώνα ότι «οι κοινωνικές ανισότητες, οι διαιρέσεις και οι ανταγωνισμοί καταργούνται αν επικρατήσει η αλληλεγγύη μεταξύ των ατόμων και θα έχει ως συνέπεια μια κοινωνία ηθική, με ισότητα και αλληλεγγύη».

Η συνεργασία και η αλληλεγγύη δεν αποτελούν μόνο ηθική μας υποχρέωση, αλλά πρώτιστα αποτελούν τον ακρογωνιαίο λίθο του γνήσιου πολιτισμού.