Καινοτόμα προγράμματα  etwinning 2019-20 για το Νηπιαγωγείο μας.

Κατά το σχολικό έτος 2019-2020, το νηπιαγωγείο μας θα υλοποιήσει καινοτόμα προγράμματα  etwinning .

Λίγα λόγια για το  eTwinning: Το eTwinning είναι μια πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που έχει ως στόχο να ενθαρρύνει τα σχολεία στην Ευρώπη να αναπτύξουν συνεργασίες.

Είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης και προσφέρει μία πλατφόρμα για το προσωπικό (εκπαιδευτικούς, διευθυντές, κ.λ.π.) που εργάζεται σε σχολεία των συμμετεχόντων Ευρωπαϊκών χωρών, για να επικοινωνούν, να συνεργάζονται, να διεξάγουν έργα, να μοιράζονται και, με λίγα λόγια, να αισθάνονται και να αποτελούν μέρος της πιο συναρπαστικής κοινότητας μάθησης.

Σκοπός  της συμμετοχής μας είναι   η επικοινωνία , συνεργασία, το μοίρασμα και το αίσθημα ότι ανήκουμε σε μια συναρπαστική κοινότητα μάθησης να περάσει στα παιδιά μας .

Το νέο μας έργο για την σχολική χρονιά 2019-20 έχει τίτλο:

Η παρέα των ζωγράφων -Η παλέτα των χρωμάτων

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα εντάσσεται στη μαθησιακή περιοχή Τέχνες-Εικαστικά στοχεύοντας μέσω των ΤΠΕ τα παιδιά να αποκτήσουν εικαστικές εμπειρίες αναπτύσσοντας ικανότητες δημιουργικής και κριτικής σκέψης, επίλυσης προβλημάτων και επικοινωνίας. Τα παιδιά μέσα από δραστηριότητες γνωριμίας των ζωγράφων,Georges-Pierre Seurat, Paul Klee, Robert Delaunay, Piet Mondrian, Pablo Picasso,Joan Miró,Vincent van Gogh, Henri Matisse,Εl Greco, Gustav Klimt.
και έργων τέχνης θα εκφραστούν και θα δημιουργήσουν εξερευνώντας τα στοιχεία της ζωγραφικής και το πώς μπορούν να χρησιμοποιήσουν μια ποικιλία κατάλληλων τεχνολογικών μέσων και τεχνικών για τις δικές τους συνθέσεις αναπτύσσοντας τον αισθητικό τους γραμματισμό. Θα δημιουργήσουν νέα φυσικά και εικονικά έργα παράγοντας συνεργατικά προϊόντα μέσω των ΤΠΕ κατανοώντας ότι αποτελούν χαρακτηριστικό της σύγχρονης καλλιτεχνικής ζωής και διευρύνοντας τις εκφραστικές τους δυνατότητες.

Στόχοι

• Να αναγνωρίζουν και να χρησιμοποιούν υλικά με φαντασία και  τεχνικές για να δημιουργήσουν πρωτότυπα έργα.
  • Να αναγνωρίζουν είδη γραμμών, χρώματα, να συνθέτουν μορφές και σχήματα στο περιβάλλον και στα έργα τέχνης.
  • Να δημιουργούν εικαστικές αναπαραστάσεις δύο και τριών διαστάσεων χρησιμοποιώντας τις εμπειρίες, γνώσεις, συναισθήματα και τη φαντασία τους ατομικά και ομαδικά.
  • Να ανταλλάξουν ιδέες και να συνεργαστούν.
  • Να αναγνωρίζουν και να ονομάζουν διαφορετικά είδη έργων και ζωγράφων.
  • Να χρησιμοποιούν τον προφορικό τους λόγο εμπλουτίζοντας το λεξιλόγιό τους ανάλογα.
  • Να παρατηρούν, να περιγράφουν και να εκφράζουν σκέψεις και απόψεις για έργα τέχνης και να αντιλαμβάνονται ότι αυτά εκτίθενται σε ειδικούς χώρους.
  • Να χρησιμοποιούν με ασφάλεια τις Τ.Π.Ε παράγοντας πολυτροπικά έργα.
  • Να επικοινωνήσουν, να αλληλεπιδράσουν, να συνεργαστούν μέσω Τ.Π.Ε. για την παραγωγή κοινού έργου.

Αναμενόμενα αποτελέσματα

• Να αποκτήσουν εικαστικές εμπειρίες κατανοώντας σταδιακά το φαινόμενο της ζωγραφικής ως τέχνης και να το εντάξουν στην προσωπική τους ζωή.
  • Σχεδιοθήκη με πίνακες που θα φιλοτεχνηθούν από κάθε σχολείο και θα κυκλοφορήσει μέσω Ταχυδρομείου.
  • Συνεργατική πινακοθήκη με έργα παιδιών και σχολείων.
  • Παρουσίαση ζωγράφων και έργων τους.
  • E-book με συνεργατικά έργα ζωγραφικής

Αρχικά έγινε η γνωριμία των εκπαιδευτικών μεταξύ μας

και ο καθένας πρότεινε ένα τίτλο για το νέο μας έργο με θέμα τους ζωγράφους.

Στη συνέχεια Έγινε Η ψηφοφορία για τον τίτλο του έργου μας  στις 8 Αυγούστου 2019 με τη συμμετοχή των  26 μελών που είχαν εκδηλώσει ενδιαφέρον  μέχρι τότε .Επιλέχτηκε ο τίτλος :Η παρέα των ζωγράφων -Η παλέτα των χρωμάτων  με 14 ψήφους !

Ψηφίσαμε για τον τίτλο του έργου μας !με την βοήθεια του παρακάτω συνδέσμου:

ο οποίος δημιουργήθηκε από την κ.Φανουργιάκη Άννα  μια από τις ιδρύτριες του νέου μας έργου. Συν ιδρύτρια είναι επίσης η κ. Σταματία Γερονάτσιου.

Το Χρονοδιάγραμμα του έργου μας.

Σεπτέμβριος

Γνωριμία εκπαιδευτικών, παιδιών και σχολείων.

Οκτώβριος

Ασφάλεια στο διαδίκτυο, γνωριμία με την πλατφόρμα E-twinning, επιλογή  μασκότ και λογότυπου.

Νοέμβριος

Χρώματα, τελείες, γραμμές γνωρίζοντας τους Georges-Pierre Seurat, Paul Klee.

Δεκέμβριος

Σχήματα ακολουθώντας τους

Robert Delaunay,Piet Mondrian.

Ιανουάριος

Προσωπογραφία με  τον Pablo  Picasso.

Φεβρουάριος

Αποκριές με τον Joan Miró.

Μάρτιος

Άνοιξη παρέα με τον Vincent van Gogh,

Collage με τον Henri  Matisse.

Απρίλιος

Πάσχα στη ζωγραφική με τον Εl Greco, Δομήνικο Θεοτοκόπουλο.

Μάιος

Γιορτή της μητέρας: εμπνεόμαστε από τον Gustav Klimt.

Ζωγραφίζουμε τον δικό μας πρωτότυπο πίνακα.

Αξιολόγηση του έργου από εκπαιδευτικούς, παιδιά και γονείς.

Ιούνιος

Παρουσίαση-Διάχυση του έργου.

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΕΜΑΤΟ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ!!!!!