Ανακύκλωση μέρος 9ο Μάιος-May and Be cool we are recycle in school-ETWINNING 2018-19.

O Μάιος ήταν και αυτός Be cool Με την Ανακύκλωση γιατί αυτή μας ενώνει και το χαμόγελο της γης μεγαλώνει.

Πυρετωδώς συνεχίσαμε να μαζεύουμε πλαστικά καπάκια και τηγανέλαιο

Μιλήσαμε για το αλουμίνιο και είδαμε τρόπους συμπίεσης κλείνοντας έτσι και τα 4 είδη ανακυκλώσιμων υλικών-χαρτί-γυαλί και πλαστικό.

Επισκεφτήκαμε το Κινητό «Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Ανακύκλωσης» ένα σύγχρονο διώροφο λεωφορείο όπου κάναμε την ανακύκλωση, πράξη!

και μας δώθηκε η ευκαιρία να  αξιοποιήσουμε  το Αυτόματο Μηχάνημα Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης Μεταλλικών & Πλαστικών Συσκευασιών, οι μαθητές μας έμαθαν πρακτικά θέματα που αφορούν στην Ανακύκλωση.

Το «Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης» αποτελεί ένα μοναδικό πρότυπο Κέντρο, τομή για τα ελληνικά δεδομένα και  απευθύνεται σε μαθητές.

Η εξειδικευμένη εκπαιδευτική ομάδα μεταδίδει με βιωματικό τρόπο τις αρχές της ανακύκλωσης, μέσα από:
• εκπαιδευτικές δραστηριότητες
• πλούσιο ειδικά σχεδιασμένο υλικό

βοηθώντας τους μικρούς μας φίλους:
• να γνωρίσουν ποια είναι τα ανακυκλώσιμα υλικά
• να μάθουν έξυπνους τρόπους να ανακυκλώνουν στην καθημερινότητά τους
• να εξοικειωθούν με την έννοια της ανακύκλωσης ως διαδικασία και ως πρακτική μεγάλης σημασίας για το περιβάλλον
• να αντιληφθούν τη σημασία της ανακύκλωσης ως μέσο για έναν πιο πράσινο πλανήτη

Στο τέλος με τα κουπόνια μας στο χέρι κάναμε καλό στο περιβάλλον και βοηθήσαμε με την πράξη μας το χαμόγελο του παιδιού στο οποίο θα δοθεί από την εταιρία χρηματικό ποσό ανταμοιβής!!!

Κάναμε το  project Περιβαλλοντικής δράσης με τίτλο:

Η νέα σειρά απορρυπαντικών για τον καθαρισμό των πόλεων!!!!

Όπου με την βοήθεια επαγγελματία κειμενογράφου δουλέψαμε την ονοματολογία ενός φανταστικού σούπερ καθαριστικού για το περιβάλλον.

Αναλυτικά μπορείτε να ανατρέξετε στον παρακάτω σύνδεσμο.

Γιορτάσαμε την Πρωτομαγιά κάνοντας αφίσες με άχρηστα υλικά.

Μα για να δούμε και τι κάναμε συνεργατικά με τους etwinning εταίρους μας;

Όλες οι κατασκευές ανέβηκαν, όπως πάντα  σε ένα κοινό padlet

Για την γιορτή της μητέρας

Της πρωτομαγιάς

Μετάβαση στο padlet.com

Και το padlet των Ανοιξιάτικων κατασκευών

Μετάβαση στο padlet.com

Ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε η Αξιολόγηση του προγράμματος από τους εκπαιδευτικούς

Συνεχίσαμε με τα παιδιά τα οποία αφού έγραφαν το όνομα τους και διάλεγαν το σχολείο τους απαντούσαν  σε μια σειρά ερωτήσεων αξιολόγησης

και τα αποτελέσματα των απαντήσεων τους καταχωρήθηκαν από όλα τα σχολεία και η παρουσίαση και ερμηνεία αποτελεσμάτων έγινε από την συνάδελφο Γεωργία Λευτέρης. Σε ευχαριστούμε πολύ.Παρακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο διαπιστώνει κανείς εύκολα ότι αυτό που άρεσε πιο πολύ στα παιδιά είναι η συνεργασία και η διάδραση μέσα από τα οποία μαθαίνουν αβίαστα και καλλιεργούν στάσεις ζωής.

Σειρά έχουν οι γονείς και δημιουργήθηκε γιαυτούς  ερωτηματολόγιο το οποίο θα δοθεί μετά την καλοκαιρινή μας γιορτή όπου θα παρουσιαστούν και τα αποτελέσματα.

Διαβάσαμε το βιβλίο:

Η μικρή γοργόνα πώς να ζήσει στο σκουπιδονήσι

Το οποίο αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για την καλοκαιρινή μας γιορτή καθώς και η σειρά βιβλίων του Ευγένιου Τριβιζά:

Το νησί των Πυροτεχνημάτων στο οποίο όλοι μας ονειρευόμαστε να ζήσουμε.

Και ξεκινήσαμε τις Καλοκαιρινές ετοιμασίες λήξης  παίρνοντας μια ανάσα ζωγραφίζοντας την αφίσα του προγράμματος μας έτσι για να θυμηθούμε το πως ξεκινήσαμε!!!