25η Μαρτίου 1821-τιμώντας την εθνική επέτειο και την θρησκευτική μας εορτή. 2019

Στο νηπιαγωγείο μας με αφορμή την εορτασμό  της 25ης Μαρτίου 1821 ασχοληθήκαμε με Διάφορες δραστηριότητες , και δρώμενα για την εθνική μας αυτή επέτειο.

Γνωρίσαμε τα ιστορικά γεγονότα μέσα από πίνακες διαμορφωμένους σε ένα power point .

25η-Μαρτίου (1)

Στο τέλος ζωγράφισαν με τον δικό τους τρόπο έναν από τους πίνακες αυτούς.

Διαβάσαμε βιβλία μάθαμε για την ζωή πολλών ηρώων και είδαμε τα πορτρέτα τους.

Μέσα από τα βιβλία μάθαμε για τους κλέφτες και τον αγώνα τους και μας δόθηκε και η αφορμή να μάθουμε το αγαπημένο κάθε χρόνο στα παιδιά τραγούδι : «Μάνα μου τα κλεφτόπουλα» αλλά και πολλά άλλα.

Για το πως ξεκίνησε ο αγώνας επίσης ( φιλική εταιρία – Παλαιών Πατρών Γερμανός και Αγία Λαύρα )αλλά  και για τη συμβολή  των ανθρώπων που πολέμησαν με τα  γραμμάτα και την πένα τους( Σολωμός – Ρήγας Φεραίος ). Μας δόθηκε η  ευκαιρία   να τραγουδάμε το Θούριο του Ρήγα.

Ο αγώνας δεν γινόταν όμως μόνο στα βουνά αλλά και στη θάλασσα. Κάναμε μία αναφορά και στις  γυναίκες της εποχής ! Την Μπουμπουλίνα, την Μαντώ Μαυρογένους αλλά και τις απλές γυναίκες που με  την θυσία τους επηρέασαν ολόκληρο των αγώνα !

Γνωρίσαμε τις εθνικές μας ενδυμασίες σε όλη την χώρα.

Μιλήσαμε ξανά για την σημαία μας.Η γαλανόλευκη σημαία έχει τη τιμητική της και τραγουδήσαμε  τον εθνικό μας ύμνο .

Δραματοποιήσαμε σκηνές όπως το κρυφό σχολειό και η Ατρόμητη  Ελληνοπούλα.

Διπλή είναι σήμερα γιορτή ,διπλή και η χαρά.

Μιλήσαμε και δραματοποιήσαμε τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου.

και το Κρυφό Σχολειό…

Φτιάξαμε την αφίσα μας με ανακυκλώσιμα υλικά

Παίξαμε κουκλοθέατρο της στιγμή του όρκου και της έναρξης της επανάστασης.

Κάναμε πολλές κατασκευές και φύλλα εργασίας.

Χορέψαμε και τραγουδήσαμε πολλά τραγούδια.

Μετά χρησιμοποιώντας τους πάγκους εργασίας ως βουνό και ακούγοντας το τραγούδι : «’Εχε γεια καημένε κόσμε », αναπαραστήσαμε την σκηνή του χορού του Ζαλόγγου!

Στολίσαμε την τάξη μας

και παρακολουθήσαμε τους φίλους και συμμαθητές μας σε ένα καταπληκτικό αφιέρωμα του 1821 από τους μαθητές της έκτης τάξης του συστεγαζόμενου 2 Δημοτικού σχολείου Πατρών!!!

Το χρέος μας ως νεώτεροι Έλληνες είναι να μην ξεχνάμε την ιστορία του τόπου μας.

Συγχαρητήρια σε όλους και του χρόνου με υγεία!!!!