Ο Νοέμβρης μήνας -ο Σποριάς -2022.

Νοέμβρης μήνας έφτασε στο Νηπιαγωγείο μας.

Φτιάξαμε το παιδάκι του μήνα αφού πρώτα ακούσαμε την υπόσχεση του Νοέμβρη  τηs Λότης Πέτροβιτς Ανδρουτσοπούλου.

και μάθαμε το γράμμα Νν.

Διαβάσαμε την ιστορία με τα χρώματα

Πιάσαμε τα πινέλα μας

και σαν μεγάλοι ζωγράφοι

φτιάξαμε ουράνια τόξα και πολύχρωμους ελέφαντες σαν τον Έλμερ.

Στις 8 του Νοέμβρη στην γιορτή των Αρχαγγέλων φτιάξαμε αγγελουδάκια

και μιλήσαμε για τον Δαίδαλο και τον Ίκαρο.

Σειρά είχαν τα σχήματα.Το τετράδιο των σχημάτων περιλαμβάνει τα παρακάτω σχήματα.

Κύκλος ,Τετράγωνο, Ορθογώνιο, Τρίγωνο, Τραπέζιο και Ρόμβος.

Τον μήνα αυτό ασχοληθήκαμε και με τον κύκλο του φυτού,

φυτέψαμε

και φτιάξαμε όμορφα σκιάχτρα να προστατέψουν την σοδειά μας.

Διαβάσαμε ωραία Παραμύθια όπως

Ο Μαρεσούν και τα μυρμηγκάκια μας έδωσαν την αφορμή να ασχοληθούμε με τους γλωσσοδέτες. Δέθηκε η γλώσσα μας αλλά γελάσαμε και διασκεδάσαμε πάρα πολύ.

Ο Ζαχαρίας λύκος,ένα βιβλίο για την επιμονή στην επίτευξη στόχων.

Η σκάλα της αγάπης  το οποίο καλλιεργεί την ενσυναίσθηση, την ικανότητα δηλαδή να μπαίνουν στη θέση των άλλων, να κατανοούν και να αισθάνονται πράγματα με τον ίδιο τρόπο που τα βιώνει ένα άλλο άτομο.

Εγώ ο Απίθανος το οποίο προάγει τη συναισθηματική νοημοσύνη.

Ο καλύτερος μας φίλος που μας διδάσκει ότι οι πραγματικοί φίλοι δεν ξεχνάει ποτέ ο ένας τον άλλον

Και το κουβερτάκι της μητέρας Γης το οποίο μαθαίνει στα παιδιά τις επιπτώσεις που έχει στο περιβάλλον η αλόγιστη εκμετάλλευση της φύσης από τον άνθρωπο.

Στηρίξαμε  -TΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΩΡΙΑ SOS ΠΟΥ ΓΙΟΡΤΑΣΑΝ  ΤΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ-2022.

Δείτε παλαιότερη ανάρτηση

Είμαστε και μεις εκεί με τα έργα μας και θαυμάσαμε τις δημιουργίες και των άλλων  σχολείων.

Κάναμε αναφορά στην Παγκόσμια ημέρα Παιδί και τηλεόραση

Πόση τηλεόραση όμως πρέπει να βλέπει ένα παιδί; Πόσο χρόνο μπορεί να περνάει μπροστά σε μια οθόνη;

Σε γενικές γραμμές, δεν πρέπει να επιτρέπουμε στα παιδιά να υπερβάλουν στον χρόνο που αφιερώνουν μπροστά από μια οθόνη

Εμείς αγαπάμε το παιχνίδι και παίζουμε στην αυλή

Τραγουδήσαμε το Ο Νοέμβρης μήνας ταξιδεύει και φτιάξαμε καραβάκια με το οικοδομικό υλικό.

Γιορτάσαμε το Πολυτεχνείο κάνοντας ένα μικρό αφιέρωμα στην ιστορία του Πολυτεχνείου και ακούγοντας σχετικά τραγούδια.

Παίξαμε κουκλοθέατρο την τενεκεδούπολη

Όλοι μαζί, είμαστε πάντα πιο δυνατοί!

Τα παιδιά ζητούν ειρήνη με το περιστέρι στο χεράκι τους.

Μάθαμε το γράμμα Δδ της Δημοκρατίας ,της Δικτατορίας και του Δαίδαλου.

Κάναμε διάφορα φύλλα εργασίας για εξάσκηση νοητική και λεπτής κινητικότητας.

Ζωγραφίσαμε, κόψαμε, κολλήσαμε και Ντύσαμε το παιδάκι με  χειμωνιάτικα  ρούχα ,

κάναμε ταξινόμηση  ζώων με βάση των αριθμό των ποδιών τους και αντιστοίχιση τα ζώα με τις σκιές τους

Τι πάει Πάνω και τι Κάτω από τα δεντράκια

με την τεχνική του κολάζ κάναμε μία Μηλοοικογένεια

και ζωγραφίσαμε στον ελεύθερο χρόνο μας με διάφορα υλικά

Στις 30 Νοεμβρίου τιμάται από την εκκλησία μας ο Άγιος Ανδρέας. Πολιούχος και προστάτης της πόλης μας.

Μαρτύρησε στον τόπο, όπου σήμερα υψώνονται οι δύο προς τιμήν του Ναοί.

Ο νέος Ναός θεωρείται ο μεγαλύτερος ορθόδοξος ναός στην Ελλάδα και από τους μεγαλύτερους στα Βαλκάνια.

Πάνω στον κεντρικό θόλο υπάρχει ένας επίχρυσος σταυρός μήκους 5 μέτρων, και στους υπόλοιπους θόλους υπάρχουν 12 μικρότεροι σταυροί. Αυτοί οι σταυροί συμβολίζουν τον Ιησού και τους Αποστόλους του.

Ο Νοέμβρης έφτασε στο τέλος του και μία εποχή διαδέχεται την άλλη.

Γνωρίσαμε τις 4 εποχές και τις αποδώσαμε πάνω στα δεντράκια τις διάφορες φάσεις τους.

Κάναμε μία επανάληψη των μηνών του Φθινοπώρου

Γιορτάσαμε γενέθλια -μιλάμε για τον εαυτό μας ,και το πως νοιώθουμε που μεγαλώνουμε και προχωράμε……για νέες δράσεις τον Δεκέμβρη τον πρώτο μήνα του χειμώνα.

By Παγανιά Γεωργία στις Δεκεμβρίου 06, 2022