2ο Βραβείο στα Ευέλικτα καπάκια.2022

Δώσαμε και φέτος το παρόν και ήταν  πάλι δυναμικό!!!!!!

Η  δράση «Ευέλικτα Καπάκια» έχει γίνει πλέον θεσμός  !!!!

pixiz 16 06 2022 08 09 11

Μία ακόμα ευχάριστη είδηση έφτασε στο Νηπιαγωγείο μας από την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση ΔΠΕ Αχαΐας για τη βράβευση  μας με το 2ο Βραβείο στην κατηγορία Νηπιαγωγεία στη συγκέντρωση πλαστικών καπακιών.

g
Σας ευχαριστούμε θερμά για την συμβολή σας και σε αυτή την προσπάθεια μας για κοινωνική προσφορά και περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση.

Συμβάλλουμε στην προστασία του περιβάλλοντος από τα πλαστικά απορρίμματα  και  ταυτόχρονη προσφέρουμε   στα Ειδικά Σχολεία του Νομού μας.

Και εις ανώτερα. Θυμηθείτε ότι το πρόγραμμα συνεχίζεται και για την επόμενη χρονιά.

Μαζεύεται τα καπάκια και  σας περιμένουμε το Σεπτέμβρη με τα χεράκια φορτωμένα!!!!!

Το βραβείο αφιερωμένο στους μικρούς μας υπέροχους μαθητές με τους υπέροχους γονείς τους.

Στην προσπάθεια μας αυτή βοηθούν πάντα και εξωσχολικά άτομα – φίλοι και συγγενείς – γνωστοί και άγνωστοι που γνωρίζουν και συνδράμουν το έργο μας…..Τους ευχαριστούμε θερμά.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ οφείλω και στο σύζυγο μου Βαλμά Γεώργιο για την πολύτιμη βοήθεια του στην μεταφορά,φόρτωση και εκφόρτωση όλων των τσουβαλιών στο Παμπελοπονησιακό Στάδιο  Πατρών.

pixiz 16 06 2022 08 22 46

Σας παραθέτουμε το έγγραφο  από την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση ΔΠΕ Αχαΐας:

Αγαπητοί/ές συνάδελφοι Διευθυντές/ντριες και Προϊστάμενοι/ες των σχολείων που συμμετείχαν στη Δράση “Τα Ευέλικτα Καπάκια”,

Με τη λήξη του σχολικού έτους θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για ακόμα μια φορά για τη συμμετοχή και την παρότρυνση των μαθητών/τριών σας να συμμετέχουν ενεργά στη συλλογή τόσων τόνων πλαστικού κι αυτή τη χρονιά.

Λόγω του φόρτου των ημερών και της δυσκολίας να συντονιστούμε και με την Β/θμια Εκπαίδευση που όλα αυτά τα χρόνια συνδιοργανώνουμε τη Δράση δεν κατέστη δυνατό να οργανωθεί φέτος στο τέλος της χρονιάς μια εκδήλωση βράβευσης για τη δυναμική σας παρουσία.

Επιφυλασσόμαστε για την αρχή της επόμενης, που ελπίζουμε πως όλα θα είναι πιο εύκολα, στο κομμάτι της δια ζώσης επικοινωνίας, τουλάχιστον. Τότε και με την ανακοίνωση της συνέχισης της Δράσης θα δημοσιοποιηθούν και οι διακρίσεις των σχολείων. Φέτος, μιας κι εμπλέξαμε ενεργά τους Δήμους της Αχαΐας αποφασίστηκε να δοθούν βραβεία ανά Δήμο.

Εφόσον όμως το σχολείο σας είναι ένα από τα βραβευθέντα θα ήθελα από τώρα να σας κοινοποιήσω τη βράβευσή σας ή την τιμητική σας διάκριση, όπως φαίνεται στον παρακάτω πίνακα:

Από τα συμμετέχοντα Δημοτικά Σχολεία του Δήμου Πατρέων:

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΙΛΑ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ
1ο 19ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών 650
2ο 10ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών 450
3ο 24ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών 400
4ο 26ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών 310
5ο 48ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών 300

Επιπλέον Τιμητικές Διακρίσεις, για τη συγκέντρωση των περισσότερων κιλών πλαστικού ανά μαθητή/τρια, έχουν τα παρακάτω Δημοτικά Σχολεία:

ΣΧΟΛΕΙΟ αναλογία ΚΙΛΩΝ ανά ΜΑΘΗΤΗ/ΤΡΙΑ
1ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο & 1ο Ειδικό Νηπιαγωγείο Πατρών 4,58
59ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών 2,95
2ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Πατρών 2,50
3ο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Πατρών 2,35
1ο Δημοτικό Σχολείο Πατρών 2,22

Από τα συμμετέχοντα Νηπιαγωγεία του Δήμου Πατρέων, βραβεύονται τα:

ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΙΛΑ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ
1ο 20ο Νηπιαγωγείο Πατρών 290

2ο

15ο Νηπιαγωγείο Πατρών &

40ο Νηπιαγωγείο Πατρών

3ο 70ο Νηπιαγωγείο Πατρών 150
4ο 1ο Νηπιαγωγείο Οβρυάς 140
5ο 2ο Ειδικό Νηπιαγωγείο Πατρών 130
6ο 18ο Νηπιαγωγείο Πατρών 110

Τιμητικές Διακρίσεις, για τη συγκέντρωση των περισσότερων κιλών πλαστικού ανά μαθητή/τρια, έχουν τα παρακάτω Νηπιαγωγεία:

ΣΧΟΛΕΙΟ αναλογία ΚΙΛΩΝ ανά ΜΑΘΗΤΗ/ΤΡΙΑ
3ο Ειδικό Νηπιαγωγείο Πατρών 8,00
Νηπιαγωγείο Καμινίων 3,62
Νηπιαγωγείο Κρήνης 3,45
8ο Νηπιαγωγείο Πατρών 3,08
71ο Νηπιαγωγείο Πατρών 2,17

Εύχομαι να έχετε ένα ξεκούραστο και ξέγνοιαστο καλοκαίρι, με υγεία και χαρά!

Και μεις ευχαριστούμε με την σειρά μας την οργανωτική επιτροπή:

Τις Υπεύθυνες Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Α/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας & Β/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας