Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός:«To report και το block στο διαδίκτυο είναι θάρρος. Ημέρα ασφαλούς Διαδικτύου 2022»

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Πανευρωπαϊκό Δίκτυο Εθνικών Κέντρων Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης INSAFE (https://www.betterinternetforkids.eu), με στόχο την προώθηση της ασφαλέστερης και πιο υπεύθυνης χρήσης των Online τεχνολογιών και των κινητών τηλεφώνων, ιδίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο. Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου γιορτάστηκε  στις 08/02/2022 σε περισσότερες από 180 χώρες στον κόσμο.

Με αφορμή τον  πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό που διοργανώνεται κάθε χρόνο από το 2016 μέχρι σήμερα στο πλαίσιο εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων,

ασχοληθήκαμε ξανά με τους κωδικούς ασφαλείας των προσωπικών μας δεδομένων.

.jpg

Φτιάξαμε κονκάρδες και ενώσαμε την φωνή μας η οποία  έχει δύναμη σε ότι μας  αναστατώνει/πληγώνει ή βλάπτει να το λένε σε κάποιον ενήλικα που εμπιστεύονται.

.jpg

και αποδώσαμε εικαστικά το λογότυπο του saferinternet 4 kids-To report και το block στο διαδίκτυο είναι θάρρος!!!

Θυμήσου……

Μην ξεχνάς…..