Παγκόσμιες ημέρες του Σεπτεμβρίου. 2021-22

Οι Παγκόσμιες Ημέρες είναι ένα αγαπημένο θέμα του σχολείου μας γιατί μας δίνουν την ευκαιρία να ενημερωθούμε αλλά και να γίνουμε πολλαπλασιαστές της ιδέας που υποστηρίζουν.

Τον Σεπτέμβρη διαλέξαμε να ασχοληθούμε με την Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης και την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Η Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης καθιερώθηκε από τον Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών το 1981, για να διαδώσει και για να δυναμώσει τα ιδανικά της ειρήνης και της μη βίας ανάμεσα στα έθνη. Από το 2001 η Ημέρα αυτή γιορτάζεται στις 21 Σεπτεμβρίου.

Για αυτή την τόσο σημαντική έννοια της Ειρήνης στον κόσμο μιλήσαμε και κάναμε ατομικές και ομαδικές δραστηριότητες.

Για να δούμε αν τα μάθαμε σωστά συμπληρώσαμε ένα φύλλο αξιολόγησης με τα αντικείμενα που αντιστοιχούν στην Ειρήνη και στον Πόλεμο.

Στο τέλος διασκεδάσαμε με μία ψυχοκινητική δραματοποίηση με το παρακάτω θέμα:

ΠΟΥ `ΝΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΑ

Φεγγαράκι, φεγγαράκι
που κρέμεσαι στον ουρανό,
στον κάμπο ή στο βουνό;
Ποταμάκι, ποταμάκι
που τρέχεις όλο τον καιρό,
στην πόλη ή στο χωριό;
Χελιδόνι, χελιδόνι
που βλέπεις χώρες και χωριά,
στον Νότο ή στον Βοριά;
ούτε πονάει εκεί είναι πιο καλά!
Στίχοι για το τραγούδι Που `ναι πιο καλά        του έτους σε στίχους  και σύνθεση  από το album .
Το απαγγείλαμε και στη συνέχεια το ακούσαμε και στο youtube….

Και  τώρα ώρα να παίξουμε θέατρο

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2021: Φέτος είναι τα 20 χρόνια εορτασμού της γλωσσικής και πολιτιστικής διαφορετικότητας.

Σε όλη την Ευρώπη, 800 εκατομμύρια Ευρωπαίοι εκπροσωπούνται από τα 47 κράτη μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης και ενθαρρύνονται να μάθουν όλο και περισσότερες ξένες γλώσσες, σε οποιαδήποτε ηλικία, εντός ή εκτός σχολείου. Το γεγονός αυτό πηγάζει από την πεποίθηση του Συμβουλίου της Ευρώπης ότι η γλωσσική πολυμορφία αποτελεί εργαλείο για την επίτευξη ευρύτερης διαπολιτισμικής κατανόησης και βασικό στοιχείο στην πλούσια πολιτιστική κληρονομιά της ηπείρου μας. Ως εκ τούτου, το Συμβούλιο της Ευρώπης στο Στρασβούργο προωθεί την πολυγλωσσία σε όλη την Ευρώπη.
Με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, από το 2001 η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου .

Εμείς στο σχολείο μας γιορτάσαμε τα είκοσι χρόνια αυτά χρόνια φτιάχνοντας την δική μας ξεχωριστή αφίσα

και αξιοποιήσαμε το υπέροχο υλικό που παραλάβαμε και αποτελούνταν από αυτοκόλλητα με χαιρετισμούς και μηνύματα σε πολλές γλώσσες και υπέροχα βραχιολάκια σε ωραία χρώματα.

Κατεβήκαμε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας μελετήσαμε την Ευρώπη μας

τοποθετήσαμε  πάνω στο χάρτη τα αυτοκόλλητα με μηνύματα σε διάφορες γλώσσες

επίσης φτιάξαμε καραβάκια με σημαιάκια για να ταξιδέψουμε …..στον κόσμο της Γλωσσικής Πολυμορφίας.!!!!