Ιούνιος ζεστός – μήνας τελευταίος καλοκαιρινός 2021.

Ήρθε ο Ιούνιος ήρθε το Καλοκαίρι,η εποχή που αγαπάμε τόσο πολύ!!!!

Με την σκέψη πως θα τελειώσει το σχολείο και θα χαρούμε την ξεγνοιασιά και την ανεμελιά ο πρώτος μήνας αυτής της νέας εποχής μας γέμιζε χαρά και ανυπομονησία.

Διηγηθήκαμε πως περνούσαν τα Σαββατοκύριακα μας και τι θα κάνουμε όταν κλείσει το σχολείο

Μέσα από το ποίημα του καλοκαιριού επιλέξαμε τι θα χρειαστούμε για την παραλία

Γνωρίσαμε και τους τρεις μήνες του καλοκαιριού και τους αποδώσαμε εικαστικά

Κάναμε εξάσκηση σε γράμματα κεφαλαία και μικρά σχήματα ,χρώματα και αριθμούς

Διαβάσαμε το λύκο με τα 7 κατσικάκια και σκεφτήκαμε ποια θα ήταν η πιο καλή κρυψώνα και γιατί….

Μας άρεσε η συμμετρία

Φτιάξαμε κολάζ   με χαρτιά, ψαλίδι, κόλα και μπόλικη  φαντασία…

Εμπνευστήκαμε από το υποθαλάσσιο  Μουσείο στην Ισπανία που μας εντυπωσίασε πολύ και δημιουργήσαμε με σύρμα πίπα το δικό μας γλυπτό σε ένα φανταστικό δικό μας βυθό….

δημιουργήσαμε με νερομπογιές και ασχοληθήκαμε με πολλές δραστηριότητες που άρεσαν στον καθένα μας πιο πολύ.

Γράψαμε την δική μας ιστορία,δώσαμε τίτλο και την εικονογραφήσαμε

Παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα του Παιδικού φεστιβάλ από τις φοιτήτριες του ΤΕΕΑΠΗ ΠΑΤΡΩΝ μια και φέτος λόγω της πανδημίας δεν μπορέσαμε να το επισκεφτούμε από κοντά και να διασκεδάσουμε με δραστηριότητες  μέσα στο ωραίο φυσικό περιβάλλον….

Μιλήσαμε για ασφάλεια στο σπίτι

και για υγιεινή διατροφή

Και λίγο πριν το τέλος φτιάξαμε καρτούλες καλοκαιρινές με ευχές καλοκαιρινές

μιλήσαμε για τα συναισθήματα μας τώρα που κλείνει το σχολείο,ζωγραφίσαμε τους φίλους μας και διαλέξαμε τα υλικά της όμορφης φιλίας.

και γράψαμε το όνομα μας…..διαπιστώνοντας με καμάρι  ότι από την πρώτη μέρα έως τώρα έχουμε κάνει πρόοδο μεγάλη .

Λίγο πριν το τέλος μας άρεσε να χορεύουμε να γελάμε και να συζητάμε σαν μια παρέα στου σχολειού μας την  αγκαλιά ……

Μία και δύο και τρεις καρδιές που τις ζωγραφίσαμε για σας και σας τις χαρίζουμε όλες για να κλείσουμε με αγάπη και τούτη την τόσο ιδιαίτερη χρονιά

Καλό μας καλοκαίρι…….