Δράσεις με αφορμή παγκόσμιες ημέρες του Νοεμβρίου 2020 Ημέρα και Πράξεις Καλοσύνης.

Η Παγκόσμια Ημέρα Καλοσύνης γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 13 Νοεμβρίου.

Η καλοσύνη γεφυρώνει τις διαφορές φυλής, φύλου, θρησκείας και πολιτικής.

Η καλοσύνη δε μετριέται, αλλά και δεν αμφισβητείται. Είναι η έννοια που φέρνει κοντά τους ανθρώπους και δρα θεραπευτικά

Εμείς στο σχολείο μας μιλήσαμε ,εκφραστήκαμε ,δημιουργήσαμε.Φτιάξαμε τα χεράκια της καλοσύνης τα ανταλλάξαμε με τους συμμαθητές μας και τα ενώσαμε σε κύκλο .Γιατί μπορούμε και είναι στο χέρι μας να γεμίσουμε τον κόσμο με καλοσύνη…..

Για να είναι όλος ο κόσμος στα χέρια μας, πρέπει απλώς να σταματήσουμε να σφίγγουμε τις γροθιές μας και να ανοίξουμε τις παλάμες μας. Σρι Σρι Ράβι Σανκάρ —

και στο τέλος χορέψαμε και αισθανθήκαμε πολύ όμορφα

Την ίδια ημέρα Αποφασίσαμε όπως κάθε χρόνο βέβαια εν όψι των ημερών των Χριστουγέννων που πλησίαζαν να συμμετέχουμε εθελοντικά και να βοηθήσουμε το Χαμόγελο του Παιδιού -την Φλόγα και το Make a wish…και ευχαριστούμε τους γονείς που δέχτηκαν με χαρά ….

Η ανέλπιστη αναστολή της λειτουργίας των σχολείων μας δεν θα μας σταματήσει απλά έβαλε ένα μικρό φρένο. Και όταν με το καλό επιστρέψουμε θα κάνουμε πράξη την κοινή μας απόφαση να δείξουμε ομαδικά την καλοσύνη της καρδιάς μας.

Kindness λοιπόν  its up to us……

” Να έχεις μια καρδιά που ποτέ δεν σκληραίνει, ένα χαρακτήρα που ποτέ δεν κουράζει, ένα άγγιγμα που ποτέ δεν πονά.” Κάρολος Ντίκενς

Με αφορμή αυτή τη μέρα- αποφθέγματα για την καλοσύνη :

Η καλοσύνη είναι αρετή των δυνατών ανθρώπων.

Χαλίλ Γκιμπράν

Ένα ζεστό χαμόγελο είναι η διεθνής γλώσσα της καλοσύνης.

William Arthur Ward

Κανείς δεν μπορεί να είναι καλός για πολύ, αν δεν υπάρχει ζήτηση για καλοσύνη.

Μπέρτολτ Μπρεχτ

Ο καλός άνθρωπος μπορεί να έχει τύψεις απέναντι και σ’ ένα σκυλί.

Άντον Τσέχωφ

Σ` αυτόν τον κόσμο υπάρχει μόνο ένα πράγμα στο οποίο πρέπει να υποκλινόμαστε, η μεγαλοφυΐα, και ένα πράγμα στο οποίο πρέπει να πέφτουμε στα γόνατα, η καλοσύνη

Βίκτωρ Ουγκώ

Είναι χαρακτηριστικό του μεγαλόψυχου ανθρώπου να μη ζητάει χάρες, αλλά να είναι έτοιμος να κάνει το καλό στους άλλους.

Αριστοτέλης

Οι καλύτερες καρδιές τυχαίνει καμιά φορά να είναι πολύ σκληρές.

Βίκτωρ Ουγκώ

Τι παράξενη ψευδαίσθηση είναι να υποθέτεις ότι η ομορφιά είναι καλοσύνη.

Λέων Τολστόι

Δεν υπάρχει μεγαλείο εκεί που δεν υπάρχει απλότητα, καλοσύνη και αλήθεια.

Λέων Τολστόι

Ξέχνα τις προσβολές, αλλά ποτέ μη ξεχνάς την καλοσύνη.

Κομφούκιος

Κάνεις καλό- «παθαίνεις» καλό!