Δράσεις με αφορμή παγκόσμιες ημέρες του Νοεμβρίου 2020. STREET ART.

Η αγάπη μας για ενημέρωση και ευαισθητοποίηση μας έκανε να ασχοληθούμε με τις παγκόσμιες ημέρες του Νοεμβρίου.

Ξεκινήσαμε με Θέμα:​​ Παγκόσμια Ημέρα Τεχνών του δρόμου και ελεύθερης έκφρασης σε δημόσιο χώρο.

Οι πόλεις είναι κουραστικές. Μπλοκάρουν το βλέμμα σου, δεν το αφήνουν να περιπλανηθεί και να εξερευνήσει.Έτσι σκέφτονται κάποιοι καλλιτέχνες

και θέλοντας να αλλάζει το μουντό και γκρίζο χρώμα των πόλεων , γεννήθηκε το  street art.

Αθήνα, η πόλη του street art!

Η Αθήνα είναι πολλά, αλλά είναι και μια πόλη που εμπνέει. Ειδικά τα τελευταία χρόνια, ξεφυτρώνουν εντυπωσιακά έργα, που ουσιαστικά αφηγούνται ό,τι ζούμε, σε τοίχους. Είναι η σύγχρονη ιστορία μας και γιατί όχι, άλλος ένας λόγος να επισκεφθεί κανείς την Αθήνα, το Μεταξουργείο, το Κουκάκι, τον Πειραιά, την Καλλιθέα, το Γκάζι…

Στην Πάτρα μας επίσης , διεξάγεται για 5η χρονιά το διεθνές street art φεστιβάλ, μία δράση που συγκεντρώνει street artists από όλο τον κόσμο, με έναν συγκεκριμένο στόχο: να ζωγραφίσουν την Πάτρα!

Γνωρίσαμε κάποιους από αυτούς τους καλλιτέχνες που άλλαξαν το γκρίζο της πόλης μας.

Artwalk και η πόλη μας αλλάζει

Στη συνέχεια πήραμε τα πινέλα μας και ζωγραφίσαμε τους εξωτερικούς χώρους του σχολείου μας.

Το διασκεδάσαμε και το χαρήκαμε…..