Οκτώβριος 2020 .Στην καρδιά του Φθινοπώρου.

Το Φθινόπωρο είναι εδώ και μας χάρισε πολλές όμορφες στιγμές Δημιουργίας.

Ο  Οκτώβρης και η λαογαφία του ήταν η πρώτη ασχολία μας.

Συνθέσαμε το όνομα του,βρήκαμε λέξεις από Οο,από Φφ και κάναμε το σπιτάκι της  οικογένειας μας.

Διαβάσαμε την ιστορία του.

Μάθαμε παλιές του ονομασίες και γνωρίσαμε το έθιμο της Περπερούνας.

Δημιουργήσαμε το πράσινο χρώμα και την έννοια του πάνω και του κάτω

Φυτέψαμε και παρακολουθήσαμε τον κύκλος ζωής του σπόρου.

Εξασκηθήκαμε με το κόψιμο με το ψαλίδι φτιάχνοντας ωραίες μαργαρίτες.

Μάθαμε το Γαλάζιο της ελληνικής μας σημαίας και το σχήμα της το ορθογώνιο συγκρίνοντας το με το Τετράγωνο.

Μα και ο Κύριος κυκλάκης είχε την τιμητική του.Διαβάσαμε τα όνειρα του κυρίου κυκλάκη και περπατήσαμε τον κύκλο.

Ανακαλύψαμε τον Βασιλιά των αριθμών το  μηδέν και κάναμε σχετικό φύλλο εργασίας και βραχιόλια για τα χεράκια μας με πλαστελίνη που μοιαζούν με το μηδέν.

Εκφραζόμαστε  με ελεύθερη ζωγραφική για όλα τα ωραία Σαββατοκύριακα του Οκτώβρη που δεν ερχόμαστε στο καλό μας το σχολείο και περνάμε χρόνο δημιουργικό με την οικογένεια  μας

Διασκεδάσαμε παίζοντας Ψυχοκινητικά παιχνίδια που αγαπάμε πολύ

Η αλεπού προσπαθεί να εξασκήσει τα αλεπουδάκι της στο να βγουν από τη φωλιά και να βρίσκουν μόνα τη τροφή τους. Πρέπει να περπατήσουν κοντά στο γκρεμό, να περάσουν μέσα από σπηλιά να πηδήσουν λίμνη και ποτάμι και να σκαρφαλώνουν σε μεγάλα ύψη. Οποίο τα καταφέρει του δίνει σαν έπαθλο ένα πούπουλο. Το φυσάει πάνω στο τραπέζι και προσπαθεί να μην του πέσει κάτω.

Ξεκινήσαμε και την πρώτη μας άσκηση σεισμού για να είμαστε πάντα έτοιμοι και ενημερωμένοι.

Έγινε συζήτηση για το πως δημιουργούνται οι σεισμοί και τι συνέπειες μπορεί να έχουν.

Μιλήσαμε για τους τρόπους προστασίας .

Κάναμε και ένα παιχνίδι σχετικό στον υπολογιστή με ανεφοδιασμό χρήσιμων αντικειμένων για την ώρα του σεισμού.

και περάσαμε στην πράξη μέσα και έξω από αυτή ακολουθώντας το σχέδιο σεισμού του σχολείου μας.

Όλα πήγαν θαυμάσια ….και φτάνοντας προς το τέλος του Οκτώβρη μάθαμε την ιστορία του Αγίου Δημητρίου,προστάτη της Θεσσαλονίκης μας και γνωρίσαμε το σήμα κατατεθέν της τον Λευκό Πύργο και την ιστορία του.

Γιορτάσαμε τις ονομαστικές μας γιορτές και χαρίσαμε τις ζωγραφίες στους φίλους μας.

Και ξεκινήσαμε τις προετοιμασίες για ένα αφιέρωμα για την μεγάλη γιορτή του έθνους μας και είμαστε όλοι πολύ χαρούμενοι και ενθουσιασμένοι !!!!!

Θυμηθήκαμε και σας θυμίσουμε τα Μέτρα Προστασίας κατά του covid 19 γιατί για να περνάτε όμορφα πρέπει να είμαστε υγιής.