Συμμετοχή στο code week 2020.

Με μεγάλη μας χαρά και ανυπομονησία θα Συμμετέχουμε για δεύτερη χρονιά στην Εβδομάδα Κώδικα. #CodeWeek 10-25 Οκτωβρίου 2020
Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ.
Η φετινή μας συμμετοχή θα έχει δύο άξονες.
Η πρώτη συμμετοχή μας θα είναι σε μια  κοινή δραστηριότητα με τους υπόλοιπους συνεργάτες του προγράμματός μας, eTwinning, Let’s play every day.
Τίτλος Δραστηριότητας: Αγαπημένα παιχνίδια!
 Κωδικός Εβδομάδα 4 cw20-3fO71
Περιγραφή:
Έχουν φτιαχτεί από τους συνεργάτες μας  κάρτες με γρίφους που αντιστοιχούν σε 5 παιδικά παιχνίδια. Τα 5 παιδικά παιχνίδια σε εικόνες έχουν τοποθετηθεί σε τετράγωνο χαλί πλέγμα . Το παιδί προγραμματιστής επιλέγει κάρτα, ακούει το γρίφο, τον απο κωδικοποιεί , και στη συνέχεια πρέπει να προγαμματίσει το παιδικό ρομπότ bee bot με  τον σωστό κώδικα με αντίστοιχα βέλη μπροστά,πίσω,δεξιά,αριστερά για την σωστή  κατεύθυνση μέχρι να φτάσει το συγκεκριμένο παιχνίδι για να το πάρω και να παίξει μαζί του.
Η δεύτερη συμμετοχή μας είναι μια δραστηριότητα με μια πανελλαδική ομάδα εκπαιδευτικών όπου οι μαθητές θα εμπλακούν σε απλές δραστηριότητες προγραμματισμού με ή χωρίς κιτ ρομποτικής και θα καλλιεργήσουν τη φαντασία τους και τη δημιουργικότητά τους με δράσεις κώδικα.
Έχει τίτλο Codally Activities με κωδικό δραστηριότητας :  cw20-z6QRp
Οι θεματικές για το codally week θα είναι
1. Οι ομορφιές στην πόλη μου.
Αναζητώ και μαθαίνω τα αξιοθέατα της πόλης μου.Τ α αξιοθέατα θα βρίσκονται σε εικόνες πάνω σε τετραγωνισμένο πλέγμα με διαστάσεις 10 επι 15.Τα παιδιά με την βοήθεια μίας μασκότ ρομπότ θα επιλέγουν γρίφους ,θα τους λύνουν και θα προγραμματίζουν το bee bot προς την σωστή κατεύθυνση έτσι ώστε να φτάνουν στο αξιοθέατο και στη συνέχεια να το ζωγραφίζουν ή να το κατασκευάζουν με το οικοδομικό υλικό.
Μέσα από αυτή τη δραστηριότητα, οι μαθητές θα δημιουργήσουν τον πρώτο τους αλγόριθμο.
Στόχοι της δραστηριότητας
Να αναπαραστήσουν τις ιδέες τους και τις γνώσεις τους
 Να εξοικειωθούν με τις βασικές έννοιες της αλγοριθμικής σκέψης και συγκεκριμένα με τη
δημιουργία και με την εφαρμογή εντολών ελέγχου και κατεύθυνσης (προσανατολισμού)
 Να μάθουν κάνοντας (learning by doing) και λαμβάνοντας ανατροφοδότηση σε ζωντανό
χρόνο, σχετικά με το πώς οι εντολές που δημιουργούν καθοδηγούν ένα ρομπότ και βοηθούν
στη συνέχιση μίας ιστορίας
 Να εμπλακούν σε μία κιναισθητική δραστηριότητα που θα τους δώσει τη δυνατότητα να
μάθουν μέσα από τη διδακτική αμεσότητα του βιώματος.

2. Τίτλος :«Αθλούμαι παίζοντας»

Θα εκτυπωθούν έγχρωμες καρτέλες με διάφορα αθλήματα. Τα νήπια τα αναγνωρίζουν και τα κατονομάζουν.

Οι καρτέλες τοποθετούνται πάνω σε ένα επιδαπέδιο πλέγμα και τα νήπια καθοδηγούνται να βρουν  το κάθε άθλημα δίνοντάς τους πληροφορίες με τη μορφή αινιγμάτων.

Στη συνέχεια προγραμματίζουν κατάλληλα το bee-bot και εκτελούν τη διαδρομή.

Τέλος σε ομάδες δραματοποιούν τα συγκεκριμένα αθλήματα.

3.Τίτλος: ΑΓΩΝΑΣ ΔΡΟΜΟΥ

Παίζεται όπως το φιδάκι. Εμείς θα το παίζουμε με τις ανά χρώμα ομάδες μας ώστε να είναι εφικτή η απολύμανση του bee-bot.
Οι ομάδες είναι τοποθετημένες στην αφετηρία & ο τερματισμός είναι ο κότινος. Ξεκινάει η ομάδα που θα φέρει τη μεγαλύτερη ζαριά.
Ανάμεσα στα 16 τετράγωνα της διαδρομής υπάρχουν

& τετράγωνα τοξοβολίας, όπου ο παίκτης πηγαίνει 1 τετράγωνο πίσω επειδή κινδυνεύει,
τετράγωνα με τους Ολυμπιακούς Κύκλους -όπου ο παίκτης μένει στη θέση του επειδή ακούγεται ο Ολυμπιακός Ύμνος

– & τετράγωνα δρόμου μετ’ εμποδίων
όπου ο παίκτης πηγαίνει 1 τετράγωνο μπροστά επειδή τα κατάφερε. Νικήτρια είναι η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στο στεφάνι της νίκης.

Και μόλις λάβαμε από την οργανωτική επιτροπή τα συγχαρητήρια για την συμμετοχή μας και την έγκριση της πρώτης δραστηρίοτητας για το codally week.

Congratulations!

Your EU Code Week activity has been approved.

CODE WEEK Organiser  και είμαστε έτοιμοι  για αλγοριθμική σκέψη και διασκέδαση!!!!!!