Εtwinning Η παρέα των ζωγράφων-η παλέτα των χρωμάτων -H γνωριμία μας με τον JUAN MIRO-2020.

Τον Φεβρουάριο μήνα των Αποκριών τον διανθίσαμε με τους πίνακες και τα έργα του Joan Miró.

Ο Zουάν Μιρό  ήταν Καταλανός ζωγράφος και γλύπτης και θεωρείται ένας από τους σημαντικότερους υπερρεαλιστές καλλιτέχνες του 20ού αιώνα.

Μάθαμε για την ζωή και το έργο του παρακολουθώντας το καταπληκτικό βίντεο που ετοίμασαν οι φίλοι μας από το 2ο και 8ο Νηπιαγωγείων Νεάπολης.Ευχαριστούμε κ.Ευγενία και κ. Έφη!!!

Διαβάσαμε όμως και το βιβλίο του με πληροφορίες για τη ζωή και το έργο του.

Γεννήθηκε στις 20 Απρίλη, στη Βαρκελώνη και 14 ετών φοιτά στην Εμπορική Σχολή. Κρυφά παρακολουθεί μαθήματα στη Σχολή Καλών Τεχνών.

Το 1912 γράφεται στη Σχολή Τέχνης του Νταλί κι 6 χρόνια μετά, διοργανώνεται η πρώτη προσωπική του έκθεση στη Galleria Dalman, στη γενέτειρά του.

Το 1921, βρίσκεται στο Παρίσι, και κάνει παρέα με τους, Αντρέ Μπρετόν, Έρνεστ Χεμινγουαίη και Χένρι Μίλερ. Η Gallerie Licorne διοργανώνει προσωπική του έκθεση.

Ανανεώσαμε την γωνιά του προγράμματος μας

Ζωγραφίσαμε την χώρα καταγωγής του

φτιάξαμε την προσωπογραφία του

και μάθαμε την υπογραφή του.

Με την βοήθεια της Αλφαβήτας με σχέδια miro συν θέσαμε και μεις τα δικά μας ονόματα

Δημιουργήσαμε έργα του και πίνακες του με μαρκαδόρους

όπως τον αναποδογυρισμένο άνθρωπο,όπως τον ονόμασαν τα παιδιά.Κάναμε και μεις τις δικές μας αναποδογυρισμένες φιγούρες σαν το Miro.

φτιάξαμε τον κήπο του Miro

Ο Μιρό ήταν κλειστός άνθρωπος, χαμηλών τόνων. Ζωγράφιζε σαν παιδί, αλλά λένε ότι γεννήθηκε παππούς.

Τα έκανε όλα με πρόγραμμα, τον ενδιέφερε μόνο να είναι υγιής ώστε να δουλεύει συνεχώς.

Δημιουργήσαμε έργα του και πίνακες του με κηρομπογιές όπως το Μπλε 2

Δημιουργήσαμε έργα του και πίνακες του με πινέλα

Φτιάξαμε γλυπτά με πλαστελίνη

Παίξαμε πολλά online παιχνίδια και φτιάξαμε παζλ που εμπνεύστηκαν οι συνεργάτες μας και μοιράστηκαν μαζί μας.Σας ευχαριστούμε!!!

Θαυμάσαμε τα έργα των φίλων μας όπως μια υπέροχη συνεργατική ιστορία

Επικοινωνήσαμε διαδικτυακά με άλλα δύο σχολεία και περάσαμε για άλλη μια φορά υπέροχα,ζωγραφίζοντας συνεργατικά  τον πίνακα του Μiro Η γυναίκα μπροστά στον ήλιο.και το έργο μας θα το ζήλευε και ο Miro!!!!

13ο Νηπιαγωγείο Ρεθύμνου-15ο Νηπιαγωγείο Γαλατσίου και το 15ο Νηπιαγωγείο Πατρών , στις 7/2/2020.

Το καρναβάλι του Miro μας ενέπνευσε επίσης…και το αποδώσαμε με ζωγραφική και κολάζ….

και με την ματιά μας στο έργο του ζωγράφου είδαμε τον κόσμο πιο όμορφο!!!