Be cool recycle in school και φέτος με τηγανέλαιο – πλαστικά καπάκια και μπαταρίες.2020

Το σχολείο μας συνεχίζει και φέτος να είναι Be cool recycle in school με την συλλογή τηγανέλαιου αλλά και την συλλογή πλαστικών πωμάτων καθώς και με την ανακύκλωση μπαταριών.

Tο χρησιμοποιημένο λάδι:

· ∆ΕΝ το πετάµε στην αποχέτευση γιατί τη βουλώνει.

· ∆ΕΝ το πετάµε στα σκουπίδια γιατί τα κάνει εύφλεκτα.

· ∆ΕΝ το πετάµε στη θάλασσα γιατί διώχνει πλαγκτόν και ψάρια.

· ∆ΕΝ το πετάµε στην ύπαιθρο γιατί µολύνει τον υδροφόρο ορίζοντα.

· ∆ΕΝ το ταΐζουµε στα ζώα µας γιατί τελικά θα καταλήξει στο πιάτο µας.

· ∆ΕΝ το τρώµε εµείς γιατί µας βλάπτει σοβαρά.

· ∆ΕΝ το κάνουµε σαπούνι γιατί µπορεί να βλάψει το δέρµα µας.

Η συλλογή του λαδιού στο σπίτι θα γίνεται ως εξής:

Αφού κρυώσει από το τηγάνισμα, το λάδι πρέπει να συγκεντρώνεται σε πλαστικά μπουκάλια και όταν αυτά γεμίζουν τα παιδάκια μας τα φέρνουν στο σχολείο μας όπου εκεί τα απορρίπτουν  στον ειδικό κάδο τον οποίο μας διέθεσε η εταιρία collect oil της Πάτρας.

Βοηθήστε και εσείς στην ανακύκλωση των χρησιμοποιημένων τηγανελαίων, προστατεύοντας το περιβάλλον!!

Παράλληλα ΝΑΙ συνεχίζουμε και φέτος την συγκέντρωση πλαστικών πωμάτων ως Ευέλικτα καπάκια τα οποία από σκουπίδια αλλάζουν μορφή σε αντικείμενα χρηστικά και απαραίτητα και χρήσιμα σε συνανθρώπους μας.

• τα καπάκια πρέπει να είναι σε κλειστή σακούλα (για να μη λερωθούν) και μπορείτε να μαζέψετε τα πλαστικά καπάκια όλων των συσκευασιών χυμού, γάλακτος, απορρυπαντικών, αναψυκτικού, λαδιού, μαρκαδόρων .
  • Προσοχή, στα καπάκια ΔΕΝ πρέπει να περιέχεται οτιδήποτε μεταλλικό.

Και δεν ξεχνάμε και τις μπαταρίες μας,ας γίνουμε μπαταριοκυνηγοί….

με ένα τσακ τις πετάμε στο σωστό μέρος τον κάδο AΦΗΣ.