Εtwinning 2019 Η παρέα των ζωγράφων ,η παλέτα των χρωμάτων και Δημιουργία του Logo !!!!

Μετά την μασκότ του προγράμματος μας ασχοληθήκαμε με το logo.

Tι σημαίνει αυτό κυρία. Αναζητήσαμε πληροφορίες στο διαδίκτυο και μάθαμε πως είναι η Αγγλική λέξη του Λογότυπου.

Είναι με άλλα λόγια το σήμα ,η ταυτότητα μας.

Ένα καλά σχεδιασμένο λογότυπο θα πρέπει να συνδυάζει τα τυπογραφικά και γραφιστικά στοιχεία με τέτοιο τρόπο, ώστε αφενός να εκφράζει απόλυτα το ύφος, τη φιλοσοφία, το όραμα, τις αξίες και τους στόχους της εταιρίας/οργανισμού που εκπροσωπεί και αφετέρου να προσελκύει το κοινό στο οποίο απευθύνεται .

Με οδηγό μας τον τίτλο του προγράμματος μας :Η παρέα των ζωγράφων η Παλέτα των χρωμάτων Το δικό μας λογότυπο θα έπρεπε να μιλάει  για ζωγράφους ,για χρώματα .

Και επειδή η ζωγραφική μας ομορφαίνει τη ζωή των ανθρώπων και κάνει τη γη χαρούμενη και φωτεινή ,πήραμε τα πινέλα μας και αρχίσαμε με την Γη και την ατμόσφαιρα που την περιβάλει.Ζωγραφίσαμε στη συνέχεια τα παιδιά -ζωγράφους και τα σχολεία τους που ενωμένα με το σήμα του etwinning γεμίζουν τη γη με όλα τα υπέροχα χρώματα του ουράνιου τόξου.

Και μας προτρέπει να ενωθούμε όλοι μαζί για να κάνουμε τη ΓΗ να μοιάζει σαν μια πολύχρωμη ζωγραφιά!!!!!!!!!