ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ .2019

Πραγματοποιήθηκε  για άλλη μια χρονιά στο σχολείο μας  η εθελοντική αιμοδοσία που είχε προγραμματιστεί από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων με μεγάλη επιτυχία.

Θέλοντας να συμβάλλουμε σε αυτή την αξιέπαινη πρωτοβουλία μιλήσαμε με τα παιδιά μας για το πόσο σημαντική είναι αυτή η πράξη .

Μιλήσαμε για την σημασία και την αξία της εθελοντικής αιμοδοσίας.

Εκφραστήκαμε εικαστικά και ζωγραφίσαμε κατά ομάδες αφίσες με ανάλογα συνθήματα.

<< Το δέντρο της αιμοδοσίας πρέπει πάντα να καρποφορεί!!>>

<<Γίνε και εσύ εθελοντής αιμοδότης.>>

Κάνοντας μια ιστορική ανασκόπηση γιαυτό το θέμα όλων των προηγούμενων χρόνων  ανακαλύψαμε την πρώτη αφίσα την οποία είχαν  φιλοτεχνήσει τα παιδιά που φέτος φοιτούν στην Πέμπτη τάξη του Δημοτικού.

Αποφασίσαμε να τους επισκεφτούμε και να τους την παρουσιάσουμε μαζί με τις δικές μας δημιουργίες με στόχο να αφυπνίσουμε την συνείδηση για αυτή την ιερή πράξη!!!

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το κλειστό γυμναστήριο του σχολείου μας που είχε μεταμορφωθεί σε μονάδα κινητής αιμοδοσίας και είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε τους γιατρούς ,να τους τραγουδήσουμε και πρωτίστως να δούμε τους γονείς μας  εθελοντές αιμοδότες ως το πιο φωτεινό παράδειγμα!!!!

Στο τέλος ζωγραφίσαμε τις εντυπώσεις μας ….Θαυμάστε τα έργα μας!!!!

Το πιο σημαντικό  ήταν το μήνυμα που περάσαμε στα παιδιά μας. Η ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΞΗ ΖΩΗΣ-ΔΕΙΓΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.

Και τα καταφέραμε……

Ευχαριστούμε πολύ όλους όσους συμμετείχαν.