Δεκέμβρης μήνας …… ο αντριάς.2018

Ο Δεκέμβριος λέγεται και Αντριάς επειδή χρονικά συνδέεται με τη γιορτή του Αγίου Ανδρέα.

Δεκέμβρης μήνας, , ο πρώτος γιος του χειμώνα, φέρνει μαζί του πολλές χαρές και μέρες γιορτινές.

Στις 4 Δεκεμβρίου γιορτάζεται η Αγία Βαρβάρα που θεωρείται προστάτιδα των παιδιών κατά της ευλογιάς.

Στις 5 Δεκεμβρίου γιορτάζεται ο Άγιος Σάββας και στις 6 ο Άγιος Νικόλαος .

Στις 9 Δεκεμβρίου είναι η γιορτή της Αγίας Άννας.

Στις 12 Δεκεμβρίου γιορτάζεται ο Άγιος Σπυρίδωνας και είναι ο κατ’ εξοχήν Άγιος της Κέρκυρας.

Στις 15 Δεκεμβρίου είναι του Αγίου Ελευθερίου που τον γιορτάζουν ιδιαίτερα οι έγκυες γυναίκες, για να λευτερώνονται εύκολα και ανώδυνα.

Στις 25 Δεκεμβρίου γιορτάζονται τα Χριστούγεννα, η μεγαλύτερη γιορτή της Χριστιανοσύνης.

Αυτή την μαγική γιορτή περιμέναμε και μεις….

Ακούσαμε το τραγούδι του Δεκέμβρη του Παντελή Θαλασσινού

και ζωγραφίσαμε το παιδάκι του μήνα.

«Δεν είσαι και ο έσχατος αν κ΄είσαι τελευταίος, μας φέρνεις τα Χριστούγεννα και της χρονιάς το τέλος.»

Ακούσαμε το παραμύθι του

Kαθώς και το παραμύθι :Οι 12 μήνες και η κυρά καλή.

και στην συνέχεια ζωγραφίσαμε τις εντυπώσεις μας….

Μιλήσαμε  για την παγκόσμια ημέρα Αναπηρίας.

Το 1992, η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, ανακήρυξε την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Τα άτομα με αναπηρία ζητούν να αντιμετωπίζονται ισάξια, ζητούν μια αξιοπρεπή ζωή και ίσες ευκαιρίες σε όλες τις πλευρές της καθημερινότητας. Ζητούν το αυτονόητο: τον σεβασμό όλων μας. Η αλλαγή ξεκινά από εμάς και τα παιδιά μας. Με αφορμή λοιπόν τη Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, ας κάνουμε εμείς την αρχή κι ας διευκολύνουμε τη ζωή τους.

Μιλήσαμε  και για τα δικαιώματα των παιδιών

<<…Όταν έστω και ένα μόνο παιδί στερείται τα δικαιώματά του, τότε ακυρώνεται η έννοια “δικαιώματα του ανθρώπου”. Τα παιδιά χρειάζονται την αγάπη μας και τη φροντίδα μας όχι μόνο την παγκόσμια ημέρα του παιδιού, στις 11 Δεκεμβρίου, αλλά όλες τις μέρες του χρόνου…>>
Αντώνης Σαμαράκης

“Έχω, έχεις, έχει… όλοι έχουμε δικαιώματα!” – φυλλάδιο για παιδιά δημοτικού

Το σημαντικότερο κείμενο για τα δικαιώματα των παιδιών, είναι η Διεθνής Σύµβαση για τα Δικαιώµατα του Παιδιού του 1989 που την έχουν υπογράψει 191 χώρες.

Και καθώς οι μέρες περνούσαν αρχίσαμε να προετοιμαζόμαστε για τα χριστούγεννα…Μιλήσαμε για την ιστορία της Γέννησης του μικρού Χριστού.

Στολίσαμε την τάξη μας και ποζάραμε με καπελάκια γιορτινά κάνοντας πρόβα στα ποιήματα για την γιορτή.

Ωρα για Γλώσσα και για Μαθηματικά

και έτοιμοι να στείλουμε και το γράμμα μας στον Αη Βασίλη με τις επιθυμίες μας…..

Κάναμε τον καθιερωμένο εκκλησιασμό και στον γυρισμό ρίξαμε το πολυπόθητο γράμμα για τον άγιο τον Αγαπητό.

Πολλές κατασκευές όλες με πνεύμα οικολογικό…. ημερολόγια –κάρτες-καλαθάκια κ.α. με πολύ φαντασία,μαγεία και μπόλικη χρυσόσκονη!!!!!!

Μεγαλώνουμε σιγά σιγά και κάναμε γενέθλια και φάγαμε γλυκίσματα πολλά!!!

και κάθε μέρα επίσης κάναμε  πρόβες φυσικά…για μία γιορτή πρωτότυπη πολύ……Τα μάθατε ?…. το είπαμε παντού….

Ο Αη Βασίλης φέτος είναι πράσινος!!!!!!!!!!!!

Στα πλαίσια του προγράμματος μας eTwinning για την Ανακύκλωση το Be cool and Recycle in school,αλλά και εμπνευσμένοι από το παραμύθι του Νίκου Μιχαλόπουλου και της Άννας Βερούλη το οποίο έχει αποσπάσει το Κρατικό Βραβείο “Οικόπολις” της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ECOCITY … δημιουργήσαμε ένα θεατρικό δρώμενο που  το παρουσιάσαμε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας….. Ο Καλός μας Αη Βασίλης έχει πρόβλημα μεγάλο…..τι να του συμβαίνει άραγε και ποιοι,και πως θα τον βοηθήσουν τελικά?!!!!!!!!!!!!!!!

Εμείς ξέρουμε γιατί μάθαμε τα ποιήματά μας και τους ρόλους μας πολύ καλά

και θα σας το πούμε την επόμενη φορά……το τι έγινε στην γιορτή μας τελικά.Τώρα σας χαιρετούμε με ένα τραγούδι για τον Δεκέμβρη τον Ονειροπόλο……