Του Σεπτέμβρη η συνέχεια με πολλά και θαυμαστά!!!2018

Φθινόπωρο…………………Καλώς ήρθες!!!

άνοιξαν τα σχολειά και ο γλυκός Σεπτέμβρης έχει μπει για τα καλά!!

Μάθαμε πως είναι Αγόρι και λίγο ακατάστατος και ζωηρός αλλά  μας βοήθησε  να χωριστούμε και να μετρηθούμε!!!Αγόρια –κορίτσια στη σειρά και έχασε στη μοιρασιά!!

Μάθαμε καλούς τρόπους που είναι πολύ σημαντικοί.Μιλήσαμε για τους κανόνες της τάξης …..και δώσαμε το λόγο μας να είμαστε σωστοί.

Σε αυτό βοήθησαν οι παλιοί συμμαθητές που γνωρίζανε αρκετούς κανόνες και στη συνέχεια δείξανε επίσης σαν καλοί οικοδεσπότες  τους χώρους του σχολείου μας στους νέους μαθητές.

Ετοιμάσαμε τις καρτέλες με τα ονόματα μας και παίξαμε παιχνίδια εύρεσης αυτών.

Διασκεδάσαμε στον Η/Υ με τραγούδια και χορό και στη συνέχεια φωτογραφηθήκαμε σαν μεγάλοι θεατρίνοι.

Συζητήσαμε τον τρόπο με τον οποίο φτάνουμε στο σχολείο και ο καθένας από εμάς είχε να πει και κάτι διαφορετικό .Φτιάξαμε πολλές διαδρομές και με κιμωλία καταγής.

Έτσι τόσο απλά πήραμε μια ιδέα για  τα είδη των γραμμών.Αγαπημένο μας σχήμα ο κύκλος που φανταστήκαμε να παίρνει πρόσωπα πολλά.

Κάναμε και μία χαρτοκοπτική για να εξασκηθούμε στην κινητικότητα την λεπτή.

Ασκήσεις νοητικές και λίγο Μαθηματικά με το συν και πλην.

Μάθαμε για το σεισμό και όλα τα μέτρα πρόληψης που πρέπει να παίρνουμε και στο σπίτι και στο σχολείο γιατί εδώ που ζούμε δεν μας ξεχνάει ο γίγαντας αυτός.

Γιορτάσαμε  την Παγκόσμια ημέρα χωρίς αυτοκίνητο- 22 Σεπτεμβρίου,μιλώντας για την τρύπα του όζοντος και για τις συνέπειες από τα καυσαέρια στο περιβάλλον .

Κάναμε ένα αφιέρωμα στο πολυαγαπημένο μας ποδήλατο τραγουδώντας την Ποδηλάτισσα του Ο. Ελύτη και δουλεύοντας ομαδικά το ποδήλατο με ανακυκλώσιμα υλικά τα καπάκια .

Αναφερθήκαμε επίσης στην 5ο Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού και προετοιμαστήκαμε  για μία εκδήλωση αφιερωμένη σε αυτή .

Μιλήσαμε επίσης για την Ειρήνη ….. .και την Ευρωπαϊκή πολυγλωσσία !!!

Στο τέλος καταφέραμε μαζί με την Ειρήνη και αυτή την ομαδική να καπακώσουμε τον πόλεμο και να κερδίσει η ΕΙΡΗΝΗ !!

Μετά από όλα αυτά δεν νομίζετε πως μας αξίζει μια μεγάλη αγκαλιά όπως λέει και το βραβείο που μας έδωσε η κυρία.

Φάγαμε και νόστιμα γλυκά .Μία για γενέθλια, μία για γιορτή και μια για νέα γεννητούρια και χαρήκαμε πολύ.

Να μας ζήσει το μωρό ,Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες με υγεία και καλή πρόοδο .Φιλιά από εμάς ,την Μίλι,τη Μόλι

και το καλό μας το σχολειό που το αγαπάμε πολύ και περνάμε φανταστικά!!!!