Εκδήλωση Βράβευσης για τη Δράση «Πάμε Ανακύκλωση»

Τη Δευτέρα 27 Μαΐου πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση βράβευσης των σχολείων του Δήμου Αμπελοκήπων – Μενεμένης, στο Καραπάντσειο Πολιτιστικό Κέντρο, στη Θεατρική Σκηνή “Σοφία Βέμπο”, για τη συμμετοχή τους στη σχολική δράση «Πάμε Ανακύκλωση», στο πλαίσιο του προγράμματος Followgreen.

Η βράβευση πραγματοποιήθηκε στις 11:00 π.μ. ενώ από τις 10:00 π.μ. οι μαθητές ψυχαγωγήθηκαν στο περιβαλλοντικό πάρκο του Followgreen, όπου έλαβαν μέρος σε διάφορες διασκεδαστικές και εκπαιδευτικές δραστηριότητες σχετικές με την ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος.

Στη σχολική δράση συμμετείχαν συνολικά 29 σχολεία, με τη συμμετοχή 2.900 μαθητών οι οποίοι, με τη βοήθεια γονέων και εκπαιδευτικών, ανακύκλωσαν σε τέσσερα ρεύματα υλικών: χαρτί, πλαστικό, αλουμίνιο και μπαταρίες. Μέσα από την προσπάθεια όλων, συγκεντρώθηκαν περίπου 40.350 κιλά ανακυκλώσιμων υλικών, συμβάλλοντας σημαντικά στην προστασία του περιβάλλοντος και την προώθηση της οικολογικής συνείδησης.

Στην τελετή βράβευσης συμμετείχαν και τα παιδιά του νηπιαγωγείου μας. Τα μικρά μας ετοίμασαν μία υπέροχη αφίσα, την οποία χάρισαν στην εκδήλωση. Η αφίσα τους περιείχε ένα σημαντικό μήνυμα για την ανακύκλωση, δείχνοντας την ευαισθητοποίησή τους για το περιβάλλον. Στη συνέχεια, συμμετείχαν στις δραστηριότητες και παρέλαβαν το βραβείο συμμετοχής από τον Δήμαρχο, κύριο Λάζαρο Κυρίζογλου.  Η χαρά τους ήταν μεγάλη, καθώς παρέδωσαν την αφίσα τους ως ένδειξη ευγνωμοσύνης και συμμετοχής στη σημαντική αυτή δράση.

Στο τέλος μας πρόσφεραν γλαστράκια με ντοματιές και πιπεριές!!

Η εκδήλωση αυτή όχι μόνο τιμά τις προσπάθειες των μαθητών και των σχολείων, αλλά προωθεί και την αναγκαιότητα της ανακύκλωσης και της προστασίας του περιβάλλοντος. Η συμμετοχή του νηπιαγωγείου μας αποτελεί παράδειγμα για το πώς από μικρή ηλικία μπορούμε να διδάξουμε στα παιδιά την αξία της περιβαλλοντικής συνείδησης και της ενεργούς συμμετοχής στα κοινά.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς που συνέβαλαν σε αυτή την αξιόλογη προσπάθεια. Είμαστε περήφανοι για τη συμμετοχή μας και συνεχίζουμε με ακόμα μεγαλύτερη όρεξη για ένα πιο καθαρό και βιώσιμο μέλλον!!

image 15image 21IMG 20240527 104555 image 22 image 20 image 19 image 18 image 17 image 16 image 14 image 13IMG 20240527 112302 IMG 20240527 120230FB IMG 1716917983893