Άρθρα ανά μήνα: Δεκέμβριος 2023
Είμαι εγώ! Είμαι μοναδικός!
Μέσα σε μία σακούλα υπήρχε κρυμμένο ένα “μαγικό ” αντικείμενο- ένα καθρεφτάκι. Τα παιδιά ένα ένα προσπάθησαν να δουν το μαγικό αυτό αντικείμενο και να πουν μία λέξη για αυτό το οποίο κρυβόταν μέσα στην σακούλα.
Μόλις αντίκρισαν τον εαυτό τους στο καθρεφτάκι είπαν λέξεις όπως, όμορφος, ωραίος, μάτια,γυαλιστερό,τέλειο, όμορφη,κ.α.
Αναζητήσαμε από το διαδίκτυο εικόνες διαφορων ανθρώπων και προσπαθήσαμε να τις περιγράψουμε. Συνειδητοποιήσαμε ότι οι άνθρωποι έχουν κοινά αλλά και πολλά διαφορετικά χαρακτηριστικά.
Στην συνέχεια αφού μίλησε και περιέγραψε ο καθένας τον εαυτό του, φτιάξαμε τις δικές μας «ταυτότητες».
«Ζωγραφίζω το χέρι μου». Αφού αποτυπώσουμε το περίγραμμα της παλάμης μας σε ένα χρωματιστό χαρτί Α4 της επιλογής μας το κόβουμε, γράφουμε το όνομά μας και στη συνέχεια μιλάμε για τα θετικά μας στοιχεία, τα οποία και καταγράφουμε στην χάρτινη παλάμη. Στο τέλος σχηματίζουμε έναν «κήπο» με λουλούδια που είναι οι παλάμες των χεριών μας και στολίζουμε την τάξη.
Διαβάζουμε το παραμύθι «ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ» WENINGER BRIGITTE και το δραματοποιούμε
-Βρίσκουμε τρόπους να φτάσουμε σε συγκεκριμένο σημείο στην αίθουσα χρησιμοποιώντας το ένα πόδι. Βαδίζοντας «κουτσό».
Κάνουμε κατασκευές
-Πως είναι να γράψουμε το όνομά μας χωρίς να χρησιμοποιήσουμε το χέρι (δεξί ή αριστερό) με το οποίο
γράφουμε
* Χωριζόμαστε σε ζευγάρια. Το ένα παιδί είναι ο «οδηγός». Δένουμε με μαντήλι τα μάτια του ενός και τα
καλούμε να βαδίσουν στον γνώριμο χώρο της τάξης μας μόνοι τους χωρίς την βοήθεια του «οδηγού». Στη συνέχεια κάνουν το ίδιο με την βοήθεια του «οδηγού». Στο τέλος του παιχνιδιού καλούμε τα παιδιά να μας εκφράσουν πως ένιωσαν.
*Σε ένα χαρτόκουτο, τοποθετούμε διάφορα αντικείμενα και παιχνίδια από την τάξη μας. Κλείνουμε τα μάτια μας και προσπαθούμε να μαντέψουμε τα πράγματα που πιάνουμε μέσα στο κουτί χρησιμοποιώντας τις υπόλοιπες αισθήσεις μας.
-Μπορούμε να αντιληφθούμε τι έχει μέσα το κουτί μόνο με την αφή; Με την όσφρηση;
-Μπορούμε να αναγνωρίσουμε τους φίλους μας με κλειστά μάτια;
*Μπορούμε να γράψουμε το όνομά μας ή να ζωγραφίσουμε με τα μάτια κλειστά; Ας το προσπαθήσουμε.
Μιλάμε για τους ανθρώπους που έχουν προβλήματα όρασης και το αλφάβητο που χρησιμοποιούν. Γράφουμε λέξεις χρησιμοποιώντας το αλφάβητο Braille, γράφουμε το όνομα μας.
Δημιουργούμε ανάγλυφα σχέδια με πλαστελίνη και προσπαθούμε να τα αναγνωρίσουμε με κλειστά μάτια
Εργαστήρια γονέων
Την περασμένη Παρασκευή, οι γονείς είχαν την χαρά να συμμετέχουν σε ένα εκπληκτικό γεγονός στο Νηπιαγωγείο μας, γεμάτο δημιουργικότητα, χαρά και συνεργασία!
Τα παιδιά προετοίμασαν με μεγάλη αγάπη και φροντίδα βραβεία συμμετοχής για τους αγαπημένους τους γονείς πριν από την επίσκεψή τους.
Οι γονείς με μεγάλη χαρά συμμετείχαν στα εργαστήρια, δίνοντας έμφαση στη δημιουργικότητα και την ενεργό συμμετοχή τους.
Μετά την ολοκλήρωση των εργαστηρίων, όλοι μαζί παίξαμε διασκεδαστικά παιχνίδια.
Το τέλος της ημέρας ήταν αφιερωμένο στα παιδιά που με πολλή αγάπη παρέδωσαν τα δικά τους βραβεία συμμετοχής στους ενθουσιώδεις γονείς τους.
Η συνεργασία αυτή μεταξύ παιδιών, γονέων και εκπαιδευτικών αντιπροσωπεύει το πνεύμα της κοινότητας που χαρακτηρίζει το σχολείο μας. Είμαστε περήφανοι για αυτήν την εξαιρετική εμπειρία που μοιραστήκαμε όλοι μαζί!
Εργαστήρια Γονέων
Στα πλαίσια της συνεργασίας του Νηπιαγωγείου μας με την οικογένεια και την εμπλοκή των γονιών τόσο στην εκπαιδευτική διαδικασία όσο και στα δρώμενα του σχολείου, οργανώσαμε λίγο πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων εργαστήρια γονέων με εικαστικά και μαγειρική. Οι γονείς είχαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν παρέα με τα παιδιά τους, ενώ τα ίδια τα παιδιά βίωσαν μια ξεχωριστή εμπειρία που σίγουρα θα συνοδεύει τις μελλοντικές αναμνήσεις τους από το Νηπιαγωγείο !
Με τη βοήθεια των μαμάδων λοιπόν ζωγραφίσαμε με μαρκαδόρους για γυαλί σε βάζα μεταμορφώνοντας τα σε χριστουγεννιάτικα κηροπήγια..!!
Το αποτέλεσμα εξέπληξε και εμάς!!
Και φυσικά Χριστούγεννα χωρίς να μοσχομυρίσει ο τόπος μυρωδιές δε γίνεται..!! Με τη βοήθεια των γονιών βρήκαμε συνταγή για κουλουράκια, την επεξεργαστήκαμε, τη γράψαμε, βάλαμε ρεφενέ τα υλικά, ζυμώσαμε, πλάσαμε, ψήσαμε… και δεν έμεινε ψίχουλο..!!
Μια Μαγική Επίσκεψη από τη Θεατρική Ομάδα “¨Οναρ”!
Η χαρά και η διασκέδαση γέμισαν το νηπιαγωγείο μας, σήμερα Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου με την επίσκεψη της θεατρικής ομάδας “Όναρ”! Τα παιδιά απόλαυσαν μια μοναδική παράσταση καραγκιόζη με έναν εκπληκτικό τίτλο, “Τα γράμματα στον Αη Βασίλη”.
Ο καραγκιοζοπαίκτης μας ταξίδεψε σε έναν κόσμο γεμάτο φαντασία και μας δίδαξε με τρόπο διασκεδαστικό και εκπαιδευτικό πώς τα γράμματα μπορούν να φέρουν χαρά και ελπίδα στις γιορτινές μας στιγμές.
Ευχαριστούμε τη θεατρική ομάδα “Ονάρ” για την υπέροχη παράσταση που μας προσέφερε και γέμισε τις καρδιές μας με χαρά και εκπαίδευση!
Τέλος κάναμε και τις δικές μας φιγούρες Καραγκιόζη και παιξαμε με αυτές!!!
Η Χαλαμπώ και η Λαλού στις περιπέτειες του Νότου
Την Τετέρτη 22 Νοεμβρίου οι Νεράιδες Χαλαμπώ και Λαλού μας ταξίδεψαν σε ένα μαγικό κόσμο, γεμάτο περιπέτειες, μαθήματα και ατελείωτη διασκέδαση.
Τα παιδιά, όπως πάντα, ήταν οι πρωταγωνιστές και οι συντελεστές αυτής της μοναδικής περιπέτειας. Η Χαλαμπώ και η Λαλού ξεκίνησαν ένα ταξίδι σε έναν κόσμο γεμάτο από παλιούς και νέους φίλους, γρίφους που έπρεπε να λυθούν, εμπόδια που έπρεπε να ξεπεραστούν και στιγμές που μας έδωσαν σημαντικά μαθήματα.
Το θεατρικό παιχνίδι, βασισμένο στο λογοτεχνικό έργο της Χρυσής Γιάντσιου, δεν ήταν απλώς μια παράσταση, αλλά μια βιωματική εμπειρία για τα παιδιά μας. Καθώς συμμετείχαν στη δράση, μέσα από την μίμηση, την κίνηση και τη δραματοποίηση της ιστορίας, έζησαν και εξέφρασαν τα συναισθήματά τους, ενώ ταυτόχρονα διδάχθηκαν σημαντικές αξίες όπως η φιλία, η συνεργασία, η υπομονή και η αγάπη.
Η Χαλαμπώ και η Λαλού έδειξαν στα παιδιά, ότι η επιμονή και η προσπάθεια αποτελούν το κλειδί για την επίτευξη των στόχων, ενώ μας υπενθύμισαν τη σημασία της φαντασίας και της δημιουργικότητας.
Οι μικροί μας θεατές απόλαυσαν μια διαδραστική περιπέτεια γεμάτη από γέλιο, χαρά και δημιουργικότητα.