Μάι 14

Δράση Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων 2013-2014

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΚΑΙ ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ 15ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ                ΠΑΤΡΑ 14/05/2014

ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ  2013-2014

1. Συχνές συναντήσεις και Συνεργασία με τη Δ/ντρια  για προβλήματα του σχολείου μας όπως:
    • Καθαριότητα και επισκευές  του προαύλιου χώρου του σχολείου  από το ΔΗΜΟ ΠΑΤΡΑΣ, καθώς και προσωπική εργασία από το Δ.Σ.
    • Επίσκεψη και ανθοδέσμη  στο Νοσοκομείο  στον υπάλληλο του ΔΗΜΟΥ   που έπαθε έμφραγμα στο χώρο του σχολείου ,για συμπαράσταση.
    • Κλάδεμα των δένδρων και κόψιμο των βάτων.
    • Επισκευή στα παγκάκια ,στις μπασκέτες ,στα σκαλιά της εισόδου.
    • Κατασκευή ντουλαπιών για τους υπολογιστές ,πάλι από μέλος του Δ.Σ.
    • Συνάντηση –Καλωσόρισμα -Ενημέρωση των γονέων της Α΄Τάξης  με Καθηγητές,Δ/ντρια  και τον Σύλλογο .
    • Παρουσία του Δ.Σ.σε κάθε άνοιγμα προσφορών ,όπως ορίζει  ο κανονισμός για διαφανή και αξιοκρατική μίσθωση των λεωφορείων για τις εκδρομές των μαθητών μας.
    • Ευχαριστήρια επιστολή ,από κοινού  με την Δ/νση , στην DIVICO- SECURITY  για την παραχώρηση τριών οθονών Η/Υ  στο σχολείο μας.
    • Τακ/ση θέματος μαθητών  με απόλυτη εχεμύθεια.
    • Συγκέντρωση Τροφίμων και προσφορά κρέατος από το Σύλλογο,  για οικονομικά αδύνατες  οικογένειες , με αποτέλεσμα την ανάπτυξη της αλληλεγγύης των παιδιών μας.
    • Συζήτηση και συμφωνία μας να συνεχιστούν οι εκ/κες εκδρομές όταν και όποτε  η Δ/ντρια κρίνει απαραίτητο για τη μόρφωση των μαθητών.,
    • Συνάντηση  με 15μελες  μετά την εκλογή του για γνωριμία ,συγχαρητήρια ,και ιεράρχηση των προβλημάτων των μαθητών.
    • Από κοινού με την Δ/νση ΝΕΑ αίτηση στον ΔΗΜΟ  για τις κτιριακές βλάβες  με φωτογραφίες σε κάθε σημείο.Παράδοση της αίτησης ιδιοχείρως από τον Τομία μας( Γαλανόπουλο Γ). στον υπεύθυνο μηχ/κο της Δημαρχείας  κατ’ εντολή του Αντιδημάρχου Έργων.
    • Το σχολείο μας μπήκε πλέον σε ΕΡΓΟΛΑΒΙΑ για επισκευή.
  2. Το Δ.Σ. Καλωσόρισε  και ευχήθηκε για τη νέα σχολική χρονιά τους γονείς με ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ.
  3. Η παρουσία  και η δράση του Συλλόγου στην κατάληψη Σεπτεμβρίου υπήρξε καθοριστική για τη λήξη της.Συζήτησε με μαθήτες,γονείς  και συνόδεψε τα παιδια στον ΔΗΜΑΡΧΕΙΟ για την κατάθεση των αιτημάτων τους  στον αρμόδιο Αντιδήμαρχο.
  4. Όρισε  Υπεύθυνο για κάθε τάξη  μέλος του Δ.Σ.και μοίρασε τα τηλέφωνα του Δ.Σ. στους ΓΟΝΕΙΣ.
  5. Καλύπτει  με βιντεοσκόπηση  και φωτογράφηση τις εορτές του σχολείου .
  6. Διανομή γλυκού στη Χριστουγεννιάτικη εορτή
  7. Έκανε Δωρεά τη ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΤΑ  και τρία  δώρα χορηγίες των ΚΑΤΡΑΟΥΡΑ , ΡΑΝΙΟΥ και του ΣΥΛΛΟΓΟΥ  για τα φλουριά .
  8. Οργάνωσε την γιορτή της ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗΣ με οικονομική  συμμετοχή στα σουβλάκια και προσφορά πορτοκαλάδας καθώς και μίσθωση D.I. με ηχητικά.
  9. Έκανε έρευνα αγοράς για το αποκριάτικο πάρτυ και έκλεισε κέντρο .Δεν ήταν αρκετές οι συμμετοχές και έτσι ακυρώθηκε.
  10. Το Δ.Σ. αποφάσισε ομόφωνα τη στήριξη του ΘΕΑΤΡΙΚΟΥ της Γ΄ Τάξης ,κατόπιν προφορικής αιτήσεως του υπεύθυνου καθηγητή  για οικονομική διευκόλυνση.Για το Δ,Σ,

Χ.ΔΙΟΝΥΣΟΠΟΥΛΟΣ  (Πρόεδρος)                                             Χ.ΚΑΡΑΚΩΝΣΤΑΝΤΗ (Γραμματέας)