ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΣΕΙΣΜΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

SANYO DIGITAL CAMERASANYO DIGITAL CAMERAΤην Παρασκευή 31 Ιανουαρίου 2014 ,το Α1 τμήμα του 15ου Γυμνασίου Πάτρας επισκέφθηκε το Σεισμολογικό εργαστήριο του Πανεπιστημίου Πάτρας με σκοπό οι μαθητές να συγκεντρώσουν πληροφορίες για τους σεισμούς και να πάρουν συνέντευξη από τον καθηγητή κ.Σώκο σχετικά με την σεισμικότητα της περιοχής μας. Είδαν πώς καταγραφόταν παλιότερα μια σεισμική δόνηση με την γνωστή βελόνα και πώς σήμερα στέλνεται ένα μήνυμα στις οθόνες του υπολογιστή για το επίκεντρο και το μέγεθος του σεισμού. Η επίσκεψη αυτή ήταν πολύ χρήσιμη στα πλαίσια της εργασίας που έχουν αναλάβει για τις Βιωματικές δράσεις της  Α Γυμνασίου με θέμα «Προστατεύομαι από τον σεισμό στο σχολικό περιβάλλον».

Επίσης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια παρουσίαση από τον καθηγητή του Γεωλογικού τμήματος κ. Παπαθεοδώρου σχετικά με την περιβαλλοντική ωκεανογραφία. Οι μαθητές βρήκαν και τις δύο παρουσιάσεις πολύ ενδιαφέρουσες και έλυσαν αρκετές απορίες τους μέσα από συζήτηση και συνομιλία.

Yπεύθυνη για το project : Σαββανή Αγγελική        ΠΕ16.01

Συνοδοί καθηγητές :Σούγια Λυδία ΠΕ06 και