Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο “Αρχαίας Τεχνολογίας Κοτσανά”

Στις 19 Φεβρουαρίου 2019 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Α΄ τάξης Γυμνασίου στο Μουσείο «Αρχαίας Τεχνολογίας» του κ. Κοτσανά στο Κατάκολο του Ν. Ηλείας, στα πλαίσια του μαθήματος της Αρχαίας Ιστορίας και στο κεφάλαιο «Η Τέχνη».  Η αξεπέραστη προσφορά των Αρχαίων Ελλήνων στους τομείς της Φιλοσοφίας και των Καλών Τεχνών είναι πασίγνωστη. Το ίδιο γνωστή είναι και η προσφορά στο χώρο των Επιστημών. Όμως, η Τεχνολογία των αρχαίων Ελλήνων είναι σχετικά άγνωστη, όπως και οι απίστευτες επιδόσεις τους στον τομέα αυτό. Οι μαθητές μας εντυπωσιάστηκαν και παρακολούθησαν με ενθουσιασμό την ξενάγηση στο Μουσείο, που ξαναζωντανεύει 300 περίπου εκθέματα αρχαιοελληνικού τεχνολογικού θαύματος (από το ρομπότ –  υπηρέτρια του Φίλωνος μέχρι τον κινηματογράφο του Ήρωνος και από το αυτόματο ωρολόγιο του Κτησιβίου μέχρι τον αναλογικό υπολογιστή των Αντικηθύρων).

Οι υπεύθυνοι καθηγητές που οργάνωσαν την επίσκεψη : κ. Δημόπουλος Βασίλης, κ. Καπράλου Ανδρεγούλα, κ. Σαββανή Αγγελική, κ. Αθανασοπούλου Ανθή και κ. Παπακανέλλου Ελένη.

Επισυνάπτονται και σχετικές φωτογραφίες