Απρ 18

Συμμετοχή μαθητών της Γ’ Γυμνασίου στη Διημερίδα Βιοηθικής στην Εστία Επιστημών

Το σχολείο μας συμμετείχε στη διημερίδα που διοργάνωσαν τα Αρσάκεια Πατρών σε συνεργασία με το Τμήμα Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου στην Εστία Επιστημών στις 29 και 30 Μαρτίου 2018, με θέμα τη Βιοηθική. Στις δύο ημέρες του συνεδρίου, εξετάσθηκαν πολύ σοβαρά ζητήματα από φιλοσοφική, νομική, θεολογική, κοινωνιολογική και ιατρική άποψη.Έτσι οι μαθητές της Γ ‘Γυμνασίου, Ζησιμοπούλου Νικολέτα, Γεωργία Λιάτσου, Σπύρος Μητρούλιας, Ηλιάννα Μόσλευ, Φανή Μουλτσιά , Μαρία Στριμμένου, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους κ. Γαριού και με την βοήθεια των εκπαιδευτικών του σχολείου μας, Σαββανή, Αθανασοπούλου και Καψή, παρουσίασαν την επιστημονική εργασία του με τίτλο «Βιο-τεχνο-(παρα)λογία.

Στη διημερίδα παρουσιάστηκαν από μαθητές γυμνασίων και λυκείων της Πάτρας 40 εργασίες, από 122 μαθητές με τη βοήθεια 29 καθηγητών τους. Στις επιτροπές του συνεδρίου παραβρέθηκαν 8 Καθηγητές Πανεπιστημίου, ενώ ο κύριος ομιλητής της στρογγυλής τράπεζας ήταν ο Μητροπολίτης Ναυπάκτου Ιερόθεος Βλάχος.

Οι μαθητές συνειδητοποίησαν πως κατά τον εικοστό-πρώτο αιώνα ο άνθρωπος βρίσκει πια τον εαυτό του δέσμιο της εξέλιξης του και είναι υποχρεωμένος από την μια να ακολουθεί το δρόμο της τεχνολογικής εξέλιξης που ο ίδιος χάραξε, αδυνατεί από την άλλη να τεκμηριώσει με απόλυτη ηθική βεβαιότητα την ορθότητα των επιλογών του σε μια σειρά από καίρια και αποφασιστικής για το μέλλον σημασίας προβλήματα. Οι συνεδρίες της διημερίδες είχαν θέμα:
Το Βιοηθικό δίλημμα της ευθανασίας
Η Βιοηθική της Νανοτεχνολογίας
Σχέση Ιατρού – Ασθενούς / Μεταμοσχεύσεις
Διακοπή κύησης / Μητρότητα / Ευγονική
Βιοηθικά θέματα Κλωνοποίησης
Η Βιοηθική της τροποποίησης του γενετικού υλικού

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τους καθηγητές τους.

Δεν επιτρέπονται σχόλια.