Η ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Με ιδιαίτερο κέφι και χαρούμενη διάθεση γιορτάστηκε και φέτος η «Τσικνοπέμπτη» στο σχολείο μας. Μαθητές και εκπαιδευτικοί διασκέδασαν υπό τους ήχους καρναβαλικών και παραδοσιακών τραγουδιών, ενώ την τιμητική τους είχαν τα ψητά σουβλάκια, όπως ορίζει το έθιμο.Έτσι οΣύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων διοργάνωσε μια όμορφη εκδήλωση την ημέρα αυτή για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου. Σουβλάκια, αναψυκτικά,  τραγούδι και χορός.
Εδώ και αρκετό καιρό η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής είχε προετοιμάσει παραδοσιακούς χορούς με όλες τις τάξεις του Γυμνασίου, τους οποίους είχαμε την ευκαιρία να απολάυσουμε την ημέρα αυτή. Επίσης μαθητές και μαθήτριες του σχολείου χόρεψαν γαιτανάκι, από τα πιο γνωστά πανελλαδικά έθιμα, που διατηρούνται αυτούσια ως τις μέρες μας, ένας χορός που δένει απόλυτα με το χρώμα και το κέφι της απόκριας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την εθελοντική τους προσφορά και την βοήθειά τους.