Μαρ 16

Πρόσκληση για παρακολούθηση α) μαθητικών δράσεων πολιτιστικών προγραμμάτων για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα κατά του Ρατσισμού 2016 και β) Έκθεσης Φωτογραφίας

Κάτω από (ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΜΑΘΗΤΕΣ) από στις 11-03-2016

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας διά της Υπεύθυνης Πολιτιστικών Θεμάτων κ. Ισμήνης Καβαλλάρη προσκαλεί την εκπαιδευτική κοινότητα των σχολείων Δ/θμιας εκπαίδευσης Αχαΐας (εκπαιδευτικούς, μαθητές, γονείς) να  παρακολουθήσουν τις μαθητικές δράσεις που ετοίμασαν οι ομάδες των πολιτιστικών προγραμμάτων για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα κατά του Ρατσισμού 2016 , με θέμα «Δύναμη στη Διαφορετικότητα», που θα πραγματοποιηθούν στο χώρο του πάρκου εκπαιδευτικών δράσεων του Δήμου Πατρέων (Πλαζ Αγυιάς).

racism

Πρόγραμμα:

Πρόγραμμα πολιτιστικών προγραμμάτων για τον ρατσισμό

Επιπλέον, στο χώρο του πάρκου εκπαιδευτικών δράσεων στην πλαζ Αγυιάς, θα λειτουργεί από τις 15 Μαρτίου 2016 (ημέρα Τρίτη) μέχρι και τις 30 Μαρτίου 2016 (ημέρα Τετάρτη) η φωτογραφική έκθεση “Όνειρο και Απουσία που διοργάνωσε με αρτιότητα η ανοικτή Φωτογραφική Ομάδα «ΠΟΛΥΜΟΡΦΟ» του Πολιτιστικού Κέντρου Εργαζομένων ΟΤΕ – Αχαΐας, στο πλαίσιο λειτουργίας του εγκεκριμένου από το ΥΠΠΕΘ τοπικού θεματικού δικτύου Πολιτισμού «Η φωτογραφία πάει σχολείο». Η προστιθέμενη παιδαγωγική αξία της έκθεσης φωτογραφίας «Απουσία & Όνειρο» στο πάρκο εκπαιδευτικών δράσεων ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια της αντιρατσιστικής εβδομάδας προκύπτει και από την ανάδειξη της ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ με την οποία ο κάθε μαθητής μπορεί να δει ένα φωτογραφικό έργο, διαφορετικότητα η οποία αποτυπώνεται και στους τίτλους που καλούνται να δώσουν οι μαθητές σε φωτογραφίες της έκθεσης. Συνεπώς, η εν λόγω έκθεση φωτογραφίας θα εμπλουτίσει τις εκπαιδευτικές δράσεις για την αντιρατσιστική εβδομάδα και θα αναδείξει πρωτότυπα και δημιουργικά το θέμα «Δύναμη στη Διαφορετικότητα».