Απρ 14

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Β2 ΣΤΗ «ΜΕΡΙΜΝΑ»

SANYO DIGITAL CAMERA SANYO DIGITAL CAMERA

Πρόσφατα, την Πέμπτη 13 Μαρτίου 2014, οι μαθητές του τμήματος Β2 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική-ενημερωτική εκδρομή  στο θεραπευτικό παιδαγωγικό κέντρο  «Μέριμνα», στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών. Το ίδρυμα «Μέριμνα» βρίσκεται  στο αλσάκι της Μονής Γηροκομείου και φιλοξενεί γύρω στα διακόσια άτομα όλων των ηλικιακών ομάδων που εμφανίζουν κάθε μορφής νοητική υστέρηση. Το έντονο ενδιαφέρον, η πρωτοβουλία και η επιμονή των μαθητών σε συνδυασμό με την υποστήριξη και τη συνεργασία της  υπεύθυνης  εκπαιδευτικού , κ. Καπράλου και της συνοδού  κ.Σαββανή, συντέλεσαν στην υλοποίηση της εκδρομής.

Στο χώρο του ιδρύματος οι μαθητές και οι συνοδοί –καθηγητές τους περιηγήθηκαν στα διάφορα εργαστήρια, ήρθαν σε στενότερη επαφή με τα παιδιά αυτά  και την καθημερινότητά τους , συζήτησαν μαζί τους, τα αγκάλιασαν με ζεστασιά, αγάπη και στοργή. Επιπλέον, ενημερώθηκαν σχετικά με ποικίλα θέματα που αφορούσαν τόσο στη νοητική υστέρηση όσο και στην ιστορία, τις δράσεις και το έργο του κέντρου αυτού. Η επίσκεψη αυτή άγγιξε το ψυχικό κόσμο τους, συγκίνησε, ευαισθητοποίησε  και δίδαξε όλους ένα αλλιώτικο μήνυμα για τη ζωή και το συνάνθρωπο. Συνέβαλλε σημαντικά στο να συνειδητοποιήσουν και να εκτιμήσουν την αξία της ζωής και της ψυχοσωματικής υγείας, της έμπρακτης κοινωνικής προσφοράς και της συμπαράστασης στους πάσχοντες. Ήταν μια εμπειρία μοναδική, ξεχωριστή, ένα γεγονός που ξετύλιξε και τόνισε μια ασυνήθιστη πτυχή του κόσμου!