Δήμος Θεσαλονίκης: Θερινή Δημιουργική Απασχόληση Μαθητών.

Το Τμήμα Προγραμμάτων & Δια Βίου Μάθησης της Διεύθυνσης Παιδείας του Δήμου Θεσσαλονίκης πρόκειται να πραγματοποιήσει για 24η συνεχόμενη χρονιά το πρόγραμμα: «Δημιουργική Απασχόληση Μαθητών κατά τη διάρκεια των θερινών διακοπών των Σχολείων – Καλοκαίρι 2023».

Η φετινή Δημιουργική Απασχόληση θα ξεκινήσει τη Τετάρτη 05 Ιουλίου 2023 έως την Παρασκευή 25 Αυγούστου 2023. Θα λειτουργεί καθημερινά από Δευτέρα έως Παρασκευή εκτός Σαββάτου – Κυριακής, από τις 07:00 έως τις 16:00 στις παρακάτω σχολικές μονάδες:

1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο – Κ.Δ.Β.Μ., Εγνατία 132 (Α΄ Κοινότητα)
13ο Δημοτικό Σχολείο, Βαλαγιάννη 1 (Ε΄ Κοινότητα)
27ο Δημοτικό Σχολείο, Καισαρείας 15 (Δ΄ Κοινότητα)
66ο Δημοτικό Σχολείο, Ν. Καπάτου 8 & Γαλανάκη (Β΄ Κοινότητα)
87ο Δημοτικό Σχολείο, 25ης Μαρτίου 1 (E΄ Κοινότητα)
100ο Δημοτικό Σχολείο, Διδ. Αδαμίδη 62 (Δ΄Κοινότητα)
3ο Δημοτικό Σχολείο Τριανδρίας, Ζαΐμη 16, Τριανδρία (Δημοτική Ενότητα Τριανδρίας)

Και από τις 07:00 έως τις 15:00 στο:

1ο Ειδικό Σχολείο Θεσ/νίκης Καραϊσκάκη 1Α (Ε΄ Κοινότητα)

Σκοπός του προγράμματος είναι η δημιουργική απασχόληση των παιδιών εργαζομένων, πολύτεκνων
και μονογονεϊκών οικογενειών.

Δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα έχουν τα παιδιά με έτος γέννησης 2018, που μόλις τελείωσαν
τα προνήπια, μέχρι και τα παιδιά με έτος γέννησης 2011, που μόλις τελείωσαν το Δημοτικό και φοιτούν σε
σχολεία του Δήμου Θεσσαλονίκης.

Η έναρξη υποβολής των αιτήσεων είναι το Σάββατο 27 Μαίου, ώρα 09:00π.μ., έως τη συμπλήρωση των τμημάτων και των επιλαχόντων.

Οι αιτήσεις γίνονται ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά στη πλατφόρμα: https://opengov.thessaloniki.gr/opengov/eservices/kdap
Μοναδικό κριτήριο επιλογής των συμμετεχόντων, αποτελεί η σειρά προτεραιότητας των εισερχομένων αιτήσεων, βάσει της ημερομηνίας και ώρας υποβολής.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΔΩ