ΤΟ ΠΡΟΑΥΛΙΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ

Τα παιδιά της Στ΄αποφάσισαν ότι έπρεπε να κάνουν κάτι για να αλλάξουν λίγο το γκρίζο χρώμα που επικρατεί στο πραύλιό μας. Πήραν χρώματα, πινέλα και καπέλα και ήρθαν Σάββατο πρωί (22/3/14) για να ζωγραφίσουν τις γκρίζες πλάκες του προαυλίου. Με τη βοήθεια των δασκάλων τους κ. Αντιγόνη Τσιούμα, κ. Βίκυ Αντωνοπούλου, κ. Εύη Παπακυριακού, τους γυμναστές μας κ. Αλεξάνδρα Λαμπαδαρίου, κ. Μόσχο Κοντιζά (πάντα ακούραστο και πρωτοπόρο στην ανάπλαση του σχολικού μας χώρου) και τη διευθύντρια κ. Κατερίνα Γερακούδη, κατασκεύασαν επιδαπέδια παιχνίδια για το διάλειμμα: Αλφάβητο, Φιδάκι, Χέρι-πόδι, Πατητό, Κουτσό σε τέσσερις διαφορετικές παραλλαγές, Στόχους .

Το αποτέλεσμα εντυπωσίασε και τα ίδια και τα μικρότερα παιδιά του σχολείου όταν γύρισαν μια Δευτέρα στο σχολείο (5/4/14 ολοκληρώθηκαν τα παιχνίδια) και βρήκαν ένα χρωματιστό πλακόστρωτο γεμάτο με παιχνίδια για το διάλειμμμα.