Ο ΛΥΡΑΥΛΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Σήμερα Τρίτη 25 Φεβρουαρίου είχαμε την ευκαιρία να δούμε στο σχολείο μας μια καταπληκτική μουσική παράσταση από το ΛΥΡΑΥΛΟ, ένα πρόγραμμα που κατά γενική ομολογία ενθουσίασε τα παιδιά αλλά και τους εκπαιδευτικούς μας.

Πρόκειται για ένα πρωτότυπο μουσικό σύνολο από 40 μουσικά όργανα που αποτελούν πιστή αναπαράσταση των αρχαίων μουσικών οργάνων όπως αυτά απεικονίζονται σε αρχαία αγγεία. Οι μουσικοί παρουσίασαν στα παιδιά τα όργανα και την κατασκευή τους και έπαιξαν μουσική τόσο με αρχαίες νότες όσο και με σύγχρονες μελωδίες.

Για το πρόγραμμα είχαν προετοιμάσει τους μαθητές οι μουσικοί μας – εκπαιδευτικοί του σχολείου μας , κ. Στάθης Μαυρομάτης και κ. Πέγκυ Κατσαρού.

Ας σημειωθεί ότι για να πραγματοποιηθεί η παράσταση και να συμπληρωθεί το ποσό για να πληρωθεί το θαυμάσιο αυτό εκπαιδευτικό πρόγραμμα συνέβαλε οικονομικά και ο σύλλογος γονέων καθώς συμπλήρωσε το ποσό που υπολείπονταν προκειμένου να μην ακυρωθεί η παράσταση.