ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ- ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ   Την Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 2014 και ώρα 6:00 μ.μ. θα γίνει εκδήλωση για τους γονείς στο σχολείο μας με θέμα¨ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ, το φαινόμενο και η αντιμετώπισή του.”.

Την εκδήλωση διοργανώνει ο Σύλλογος Διδασκόντων σε συνεργασία με το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ. Κεντρικός ομιλητής είναι ο Παύλος Σαλίχος, ψυχολόγος από το τμήμα ενημέρωσης παιδιών, γονιών και εκπαιδευτικών του Χαμόγελου του Παιδιού. Η παρέμβασή του θα έχει στόχο την παρουσίαση του φαινομένου της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού και θα δοθούν κατευθύνσεις πρόληψης και χειρισμού ανάλογων καταστάσεων. Η παρέμβαση γίνεται στα πλαίσια της ευρωπαϊκής εκστρατείας για το φαινόμενο του εκφοβισμού από το δίκτυο ΕΑΝ (European Antibullying Network). Στην εκδήλωση θα μιλήσει και η σχολική σύμβουλος ΕΛΕΝΗ ΜΠΟΥΝΤΑ.

Και μην ξεχνάμε :  Εθνική Τηλεφωνική Γραμμή για τα Παιδιά SOS 1056.