Σχολικός Εκφοβισμός

Την Παρασκευή 14/2/14 στα πλαίσια της ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας παρέμβαση από ειδικούς ψυχολόγους από το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

Στα πλαίσια των Σχολικών Δρατηριοτήτων του σχολείου μας πραγματοποιείται πρόγραμμα παρέμβασης για το Σχολικό Εκφοβισμό. Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας πραγματοποιούν πρόγραμμα σε όλες τις τάξεις.

Στα πλαίσια αυτά έχουν πραγματοποιηθεί παρεμβάσεις από εξωτερικούς επιστημονικούς συνεργάτες – ειδικούς ψυχολόγους από το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ. Την Παρασκευή οι κ. Αλεβίζος Στέφανος και Παύλος Σαλίχος μίλησαν με τους μαθητές της Γ΄και Δ΄τάξης. Τον περασμένο Νοέμβριο ο κ. Αλεβίζος είχε μιλήσει στην Ε΄και Στ΄.

Τα παιδιά συζήτησαν γι’ αυτό το φαινόμενο, μίλησαν για τους ρόλους τους και τις αντιδράσεις τους, έκαναν ερωτήσεις, άκουσαν προσεχτικά, προβληματίστηκαν….