ΟΠΕΡΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ ΕΡΓΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΗΣ ΟΠΕΡΑΣ

Η ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ
ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΑΪΟΥ. Στις 24 και 25 Μαϊου του 2012 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας διαδραστικό πρόγραμμα με τηΝ ΕΘΝΙΚΗ ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ. Παρουσιάστηκε η παράσταση Ο ΚΟΥΡΕΑΣ ΤΗΣ ΣΕΒΙΛΗΣ. Τα παιδιά προετοιμάστηκαν δουλεύοντας μέσα στην τάξη με υλικό που είχε στείλει η Λυρική σκηνή, στα μαθήματα των ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ, της ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ, της ΜΟΥΣΙΚΗΣ. Έτσι κατασκεύασαν στο μάθημα των ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ με τη συνάδελφο ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΟΥΛΗ ,ένα τμήμα του σκηνικού (το όνειρο), ένα αντικείμενο του σκηνικού (φανάρι του δρόμου) και ένα τμήμα από κοστούμι ρόλου (την ποδιά της Μπέρτα). Στη ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ με τη συνάδελφο ΤΑΝΙΑ ΜΠΟΥΡΟΥΤΖΗ έπαιξαν θεατρικό παιχνίδι με θέμα την παράσταση, ενώ στη ΜΟΥΣΙΚΗ με το συνάδελφο ΣΥΣΚΑΚΗ ΑΡΗ , έφτιαξαν χορωδία και τραγούδησαν με τους ηθοποιούς τα ρεφραίν την ημέρα της παράστασης. Το διήμερο που μας επισκεύτηκε η ΛΥΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ τα παιδιά της Ε΄και της Στ΄γνωρίστηκαν με τους μουσικούς και τα όργανα της ορχήστρας, γνώρισαν τους ηθοποιούς και έμαθαν για το επάγγελμά τους, έμαθαν για όλα τα επαγγέλματα της όπερας (φωτισμό, σκηνοθεσία κλπ.). Επίσης παρακολούθησαν μια πραγματικά μαγική θεατρική παράσταση . Ήταν πραγματικά μια αλησμόνητη εμπειρία για τους μικρούς μας μαθητές.