Απρίλιος 2020

Σκακιστική άσκηση

Δευτέρα 6/4/2020

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Αγαπημένα μου παιδιά, ώρα για εξισώσεις!! Δείτε το βίντεο για να τις θυμηθείτε!!Οδηγίες για να δεις το βίντεο

Στη συνέχεια κάντε τις εργασίες:

Προβλήματα με εξισώσεις

Λύνω τις εξισώσεις

ΦΥΣΙΚΑ

Αγαπημένα μου παιδιά, ας θυμηθούμε τώρα και το μάθημα των Φυσικών μας!! Προχωρώντας παρακάτω  τη σελίδα θα βρίσκετε ενότητες του μαθήματος. Εκεί μπορείτε να δείτε βιντεο, να ξαναθυμηθείτε τα πειράματα που κάναμε στην τάξη, να παίξετε και να κάνετε διάφορες δραστηριότητες και να κάνετε ασκήσεις ή εργασίες!! Καλό διάβασμα!!

Ηλεκτρομαγνητισμόςαπό 05-04-2020 έως 12-04-2020
Ο άνθρωπος ασχολήθηκε με τα μαγνητικά φαινόμενα εδώ και χιλιάδες χρόνια, όταν παρατήρησε για πρώτη φορά φυσικούς μαγνήτες να έλκουν ορισμένα αντικείμενα. Χωρίς την παρουσία των μαγνητικών υλικών στη φύση και κυρίως δίχως την ερευνητική διάθεση όσων ασχολήθηκαν επίμονα και σε βάθος με το μαγνητισμό, ίσως σήμερα να μην μπορούσαμε να απολαμβάνουμε πολλά από τα αγαθά του σύγχρονου πολιτισμού.

Ας πειραματιστούμε, λοιπόν κι εμείς με τους μαγνήτες.!!

Μπορείς να ξεκινήσεις ανοίγοντας τα βιβλία σου!!!

1. Δες τα παρακάτω:

Είδη μαγνητών

Ο μαγνήτης και οι ιδιότητές του

Μαγνήτες – Πυξίδα

Ο μαγνήτης προσανατολίζεται

Πληροφορίες για τις πυξίδες

Μαγνήτης και πυξίδα

Κατασκευή ηλεκτρομαγνήτη

Το ηλεκτρικό κουδούνι

2.Παίξε και απάντησε

Εκατομμυριούχος

Ασκήσεις αυτοαξιολόγησης