LA CHANDELEUR

Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΚΡΕΠΑΣ

Στο πλαίσιο της διαπολιτισμικής προσέγγισης του μαθήματος των Γαλλικών στην Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη, οι μαθητές/τριες με την εκπαιδευτικό Γαλλικής Γλώσσας Μαρία Γιακουμάκη πραγματοποίησαν ένα ταξίδι γεύσεων και πολιτισμού. Αναβίωσαν το έθιμο της γιορτής της κρέπας, la Chandeleur, που γιορτάζεται στη Γαλλία στις 2 Φεβρουαρίου, 40 ημέρες μετά τα Χριστούγεννα και αντιστοιχεί στην Υπαπαντή του Χριστού.

Οι μαθητές/τριες έμαθαν για τους μύθους σχετικά με το έθιμο της ημέρας της Chandeleur, απόλαυσαν τις κρέπες (γλυκές – αλμυρές), που προετοίμασαν στο σπίτι τους και τις μοιράστηκαν με τους συμμαθητές και τις συμμαθήτριες τους.

Ευχαριστούμε τη διευθύντρια κα Σταματοπούλου για την αμέριστη συμπαράσταση της, καθώς και τους γονείς για την άμεση ανταπόκριση και συμβολή τους στη γιορτή μας.

crepes