ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΑΞΗ

2310762062

22ο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου

Εγγραφή Μαθητών στην Α΄Τάξη του Σχολείου

Για την διαδικασία εγγραφής των παιδιών σας στα Δημοτικά Σχολεία του Συγκροτήματος , σας γνωρίζουμε τα παρακάτω:

Στην Πρώτη (Α΄) Τάξη εγγράφονται υποχρεωτικά όσοι μαθητές γεννήθηκαν από 1 Ιανουαρίου μέχρι και 31 Δεκεμβρίου 2007.

Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν το διάστημα  από 1 μέχρι και 21 Ιουνίου 2013.

Από 3 Ιουνίου έως 14 Ιουνίου τις εργάσιμες μέρες και ώρες 12: 30 μέχρι 13:30

Από 18 Ιουνίου έως 21 Ιουνίου από τις 8:30 έως 13:30 .

Για την εγγραφή στην Α΄ Τάξη  απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας για την εγγραφή του μαθητή στα οικεία μητρώα ή δημοτολόγια, το οποίο εκδίδεται το τελευταίο πριν από την εγγραφή τρίμηνο και στο οποίο αναγράφεται ολογράφως και αριθμητικώς η ημερομηνία γέννησης.

β. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ. Πιστοποιητικό οδοντολογικής εξέτασης.

δ. Πιστοποιητικό οφθαλμολογικής εξέτασης.

ε. Πιστοποιητικό καρδιολογικής εξέτασης.

στ. Βεβαίωση παρακολούθησης Νηπιαγωγείου

ζ. Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας (π.χ. εκκαθαριστικό εφορίας ή απόδειξη ΔΕΗ-ΟΤΕ-ΕΥΔΑΠ, ή συμβόλαιο οικίας κ.λ.π).

ΠΡΟΣΟΧΗ:Όσοι γονείς επιθυμούν να συμμετάσχουν τα παιδιά τους στα τμήματα ολοήμερης λειτουργίας του Σχολείων ,  θα πρέπει να υποβάλλουν και σχετική δήλωση με τα ανάλογα δικαιολογητικά. (Βεβαίωση εργασίας από τον εργοδότη , κάρτα ανεργίας ) .

Σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης αίτησης εγγραφής, μετά τις 21 Ιουνίου 2013,     απαιτείται η γραπτή έγκριση του οικείου Διευθυντή Π.Ε..

Διευκρίνιση:

Όσοι γονείς έχουν  παιδί που θα φοιτά στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου ή στο 22ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου κατά το Σχολικό Έτος 2013-3014,θα πραγματοποιήσουν την εγγραφή τους κατευθείαν στο Σχολείο που ήδη φοιτά το παιδί τους.

Οι υπόλοιποι γονείς θα πραγματοποιήσουν την εγγραφή τους στο 15ο Δημοτικό Σχολείο Ευόσμου και στην συνέχεια θα γίνει η κατανομή των μαθητών στα τρία Σχολεία του συγκροτήματος.

ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ , ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΤΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ.

Οι   Διευθυντές των Σχολείων

Σχετικά με Μαρία Πανουσιάδου

Μαρία Πανουσιάδου, δασκάλα στην Πρωτοβάθμια από το 2001. Έχω σχεδιάσει και υλοποιήσει προγράμματα etwinnig, Αγωγής υγείας και Πολιτιστικά. Έχω συμμετάσχει με ανακοίνωση στις εργασίες του 2ου Συνεδρίου “Εκπαίδευση Γλωσσικών Μειονοτήτων: Εκπαιδευτικοί μιλούν σε εκπαιδευτικούς για τις εμπειρίες τους” (Π.Τ.Δ.Ε. του Α.Π.Θ, 2002).
Έχω συμμετάσχει με εισήγηση στη διημερίδα των Καινοτόμων Δράσεων Ιουνίου 2013 της Π.Ε. Δυτ. Θεσσαλονίκης.

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.