Ποιο είναι το Σχολείο μας

1η σελίδα

Πληροφορίες για το 15ο 12/θ. Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας.

2η σελίδα

Το προσωπικό του Σχολείου.

3η σελίδα

Πληροφορίες για την πόλη και τη γειτονιά του Σχολείου.

4η σελίδα

Δραστηριότητες μαθητών του Σχολείου.

5η σελίδα

Παρουσίαση εργασιών μαθητών μας.

6η σελίδα

Κατάλογος χρήσιμων συνδέσμων.

1η σελίδα

Πληροφορίες για το 15ο 12/θ. Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας.

2η σελίδα

Το προσωπικό του Σχολείου.

3η σελίδα

Πληροφορίες για την πόλη και τη γειτονιά του Σχολείου.

4η σελίδα

Δραστηριότητες μαθητών του Σχολείου.

5η σελίδα

Παρουσίαση εργασιών μαθητών μας.

6η σελίδα

Κατάλογος χρήσιμων συνδέσμων.

Ποιο είναι το Σχολείο μας

Το σχολείο μας, το 15ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας, βρίσκεται στην οδό Θηβών στη Βοιωτική ακτή της Χαλκίδας, λίγα μέτρα από την παλιά γέφυρα της πόλης.

Το σχολείο ιδρύθηκε το 1964. Το παλιό κτίριο βρισκόταν πίσω από τη θέση όπου σήμερα είναι το Λιμεναρχείο, κοντά στη γέφυρα. Το νέο κτίριο του σχολείου πρωτολειτούρ-γησε το έτος 1989-1990. Είναι δηλαδή, ένα σχετικά καινούριο κτίριο με υπέροχη -ίσως μοναδική για σχολείο- θέα προς το νότιο Ευβοϊκό και με τη βορινή πλευρά του να ατενίζει το κάστρο της Κανήθου.

Έχει την είσοδό του στην οδό Θηβών, κάτω ακριβώς από τα τελευταία πεύκα του αλσυλλίου της Κανήθου. Η κεντρική σιδερένια πόρτα οδηγεί στο εσωτερικό του κτιρίου, ενώ τα σκαλοπάτια δεξιά οδηγούν στο προαύλιο, αφού υποδεχτούν τους επισκέπτες μας δυο μικροί κήποι με αρκετά δέντρα, κυρίως εσπεριδοειδή, πολλά λουλούδια, παγκάκια και φυτά. Έχει μεγάλο προαύλιο για παιχνίδι και γυμναστική με μπασκέτες, γήπεδο βόλεϊ και με στεγασμένες κερκίδες θεατών. Διαθέτει στους τέσσερεις ορόφους του, εκτός από τις δώδεκα αίθουσες των τάξεων, μεγάλη αίθουσα εκδηλώσεων, αίθουσα πληροφορικής, αίθουσα για το φροντιστηριακό τμήμα, βιβλιοθήκη και αναγνωστήριο, κυλικείο, τραπεζαρία εστίασης για τους μαθητές του Ολοήμερου και άλλους βοηθητικούς χώρους.

Το προαύλιο

Ο κήπος του σχολείου

Έχει πολλές συσκευές, εποπτικά μέσα διδασκαλίας και βοηθήματα για όλα τα μαθήματα όπως: μεγάλη τηλεόραση, βίντεο, προβολείς, φωτοτυπικά, εκτυπωτές, κασετόφωνα, φορητούς υπολογιστές, χάρτες, όργανα πειραμάτων φυσικής και χημείας, μουσικά όργανα, ψυγεία και πολλά βιβλία στη δανειστική βιβλιοθήκη μας. Τελευταία -χάρη στις προσπάθειες του διευθυντή μας- τοποθετήθηκαν ηλεκτρονικοί υπολογιστές με δυνατότητα ασύρματης σύνδεσης στο διαδίκτυο, σε όλες σχεδόν τις αίθουσες του σχολείου!

Είναι 12/θέσιο, δηλαδή εκτός από το Διευθυντή του Σχολείου, το γυμναστή, τις δασκάλες των Ξένων Γλωσσών, το δάσκαλο του Φροντιστηριακού Τμήματος, τη δασκάλα της Μουσικής και τη δασκάλα του Ολοήμερου, έχει άλλους 12 δασκάλους στα τμήματα των τάξεων.

Τα παιδιά του σχολείου τα τελευταία δυο χρόνια αυξάνονται σε αριθμό, αφού γράφονται ολοένα και περισσότεροι μαθητές. Σήμερα (2012-2013) το Σχολείο μας έχει 193 παιδιά σε όλες τις τάξεις.