ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΝΕΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2024-2025

Οι εγγραφές θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024 για τους μαθητές/τριες που είναι γεννημένοι/ες το έτος 2020 μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης της Δημόσιας Διοίκησης με υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής στην ηλεκτρονική διεύθυνση :

Εγγράφονται μαθητές/τριες που την 31η Δεκεμβρίου του έτους εγγραφής συμπληρώνουν την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών.

Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του/της Διευθυντή/τριας Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Αίτηση γονέων – Δικαιολογητικά εγγραφής

Για την εγγραφή του νηπίου/προνηπίου οι γονείς/κηδεμόνες πρέπει να ακολουθήσουν τα εξής βήματα:

• Χρήση κωδικών στην ηλεκτρονική υπηρεσία «Πρώτη εγγραφή»
  • Είσοδος στη σελίδα proti–eggrafi.services.gov.gr/ και επιλογή του Νηπιαγωγείου
  • Συμπλήρωση στοιχείων επικοινωνίας
  • Συμπλήρωση στοιχείων νηπίου/προνηπίου για το οποίο αιτούνται την εγγραφή
  • Συμπλήρωση διεύθυνσης μόνιμης κατοικίας
  • Εάν επιθυμούν τη φοίτηση του νηπίου/προνηπίου στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα ή το τμήμα Πρόωρης Υποδοχής.
  • Συμπλήρωση στοιχείων συνοδών κατά την προσέλευση και αποχώρηση.

Πριν την οριστική υποβολή της αίτησης οι γονείς/κηδεμόνες ενημερώνονται από την ηλεκτρονική υπηρεσία «Πρώτη εγγραφή» για τα παραστατικά που θα απαιτηθεί να προσκομίσουν κατά την επίσκεψη τους στη σχολική μονάδα εντός της προθεσμίας των εγγραφών.

Τα δικαιολογητικά που περιλαμβάνονται είναι :

• Αίτηση εγγραφής (Έχει ήδη πραγματοποιηθεί αίτηση εγγραφής από τον γονέα στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/ πριν την έλευσή του στο νηπιαγωγείο. Η αίτηση αυτή εκτυπώνεται από το νηπιαγωγείο και παίρνει αριθμό πρωτοκόλλου)
  • Αίτηση για το προαιρετικό Ολοήμερο τμήμα (12:10-16:00) ή το τμήμα Πρόωρης Υποδοχής (7:45-8:30) (Παρέχεται και συμπληρώνεται από τον  γονέα κατά την προσέλευσή του στο νηπιαγωγείο).
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)  (Παραδίδεται στο νηπιαγωγείο από τον γονέα συμπληρωμένο από τον παιδίατρο)
  • Βιβλιάριο Υγείας (Το νηπιαγωγείο θα κρατήσει αντίγραφο από την εμβολιαστική κάλυψη του παιδιού)
  • Υπεύθυνη δήλωση έτερου γονέα για συναίνεση εγγραφής παιδιού (Παραδίδεται συμπληρωμένο από τον γονέα κατά την έλευσή του)
  • Λογαριασμό ΔΕΚΟ για επιβεβαίωση της διεύθυνσης κατοικίας (Παραδίδεται από τον γονέα κατά την έλευσή του)
  • Πιστοποιητικό γέννησης ή ληξιαρχική πράξη γέννησης
  • Γνωμάτευση από ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ. εφόσον υπάρχει, σε περίπτωση μαθητή/τριας με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Μετά την υποβολή της αίτησης, ο γονέας/κηδεμόνας λαμβάνει ενημερώσεις στο κινητό τηλέφωνο που έχει δηλώσει. Εφόσον απαιτηθούν διορθώσεις η αίτηση επιστρέφεται στον ίδιο από το Νηπιαγωγείο ώστε να τις πραγματοποιήσει. Στην συνέχεια η αίτηση γίνεται «αποδεκτή».

Σε περιπτώσεις που αδυνατούν να κάνουν χρήση της ηλεκτρονικής υπηρεσίας για την εγγραφή η αίτηση μπορεί να υποβληθεί με παρουσία στο Νηπιαγωγείο.

Η υποβολή κι έπειτα η αποδοχή της αίτηση δεν συνεπάγεται απαραίτητη φοίτηση του παιδιού στη δηλωθείσα σχολική μονάδα.

Τα δικαιολογητικά θα προσκομίζονται στη σχολική μονάδα 12:30-:13:30 καθημερινά Δευτέρα – Παρασκευή από 1 έως 20 Μαρτίου 2024.