school

Το 152ο Νηπιαγωγείο Αθηνών είναι ένα πενταθέσιο ολοήμερο νηπιαγωγείο. Πρόκειται για μια αυτόνομη σχολική μονάδα με πέντε αίθουσες διδασκαλίας και ένα γραφείο εκπαιδευτικών. Οι εκπαιδευτικοί μαζί με τα παιδιά, καθώς και τους γονείς τους δημιουργούν κάθε χρόνο μια δραστήρια σχολική κοινότητα.

Το νηπιαγωγείο μας μέσα από τη βιωματική μάθηση, την ερευνητική δραστηριότητα, τη διαφοροποιημένη διδασκαλία, τις αρχές της συμπερίληψης και της δημοκρατικής έκφρασης, καθώς και την κατάκτηση της γνώσης μέσα από το παιχνίδι προσεγγίζει την ομάδα των μικρών μαθητών/τριών. Το σχολείο μας είναι ένας παιδαγωγικός χώρος αποδοχής κι αγάπης που σέβεται τα συναισθήματα και τις ιδέες όλων.

hour

Ωράριο λειτουργίας

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ξεκινά αρχές Σεπτεμβρίου και ολοκληρώνεται μέσα Ιουνίου. Το σχολείο λειτουργεί καθημερινά από Δευτέρα έως Παρασκευή.

Πρωινή ζώνη: 7:45-8:30

Πρωινό υποχρεωτικό πρόγραμμα : 8:15-13:00

Προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα : 13:00-16:00

Αναβαθμισμένο ολοήμερο πρόγραμμα: 16:00-17:30

Προσέλευση-Αποχώρηση μαθητών

Ώρα προσέλευσης πρωινής ζώνης 7:45-8:00

Ώρα προσέλευσης πρωινού υποχρεωτικού προγράμματος : 8:15-8:30

Ώρα αποχώρησης πρωινού : 13:00

Ώρα αποχώρησης ολοήμερου : 16:00

Ώρα αποχώρησης αναβαθμισμένου ολοήμερου προγράμματος: 17:30

Το σχολείο παραμένει κλειστό κατά τις ακόλουθες ημερομηνίες:

– τα Σάββατα και τις Κυριακές
– την 28η Οκτωβρίου (εθνική εορτή)
– από 24 Δεκεμβρίου μέχρι και 7 Ιανουαρίου (διακοπές Χριστουγέννων)
– την Καθαρά Δευτέρα
– την 25η Μαρτίου (εθνική εορτή)
– από τη Μ. Δευτέρα μέχρι και την Παρασκευή της Διακαινησίμου (διακοπές Πάσχα)
– την  1η Μαΐου
– την εορτή του Αγίου Πνεύματος
– την ημέρα της εορτής του Πολιούχου της έδρας του σχολείου

Οι ημερομηνίες ανακοινώνονται και υπόκεινται σε τροποποιήσεις/εγκυκλίους από τους αρμόδιους φορείς. Οι γονείς ενημερώνονται για τις γιορτές/αργίες από τις ανακοινώσεις και από email που κοινοποιούνται σε όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους.

infoΠροσωπικά δεδομένα παιδιών και γονέων

Tο σχολείο σέβεται τα προσωπικά δεδομένα των μαθητών/τριών, καθώς και των γονέων και κηδεμόνων τους. Σε ειδικό έντυπο με τίτλο «Συγκατάθεση για την επεξεργασία προσωπικών δεδομένων παιδιών και γονέων» μπορείτε να παρέχετε την συγκατάθεσή σας, όπου απαιτείται, για τους σκοπούς που αναφέρονται σε αυτό.

weatherΈκτακτες συνθήκες

Η λειτουργία του σχολείου δύναται να ανασταλεί προσωρινά με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων ή της Περιφέρειας Αττικής ή του Δημάρχου Αθηναίων όταν συντρέχουν εντελώς εξαιρετικοί λόγοι που εγκυμονούν κινδύνους και σύμφωνα με απόφαση των αρμοδίων οργάνων ή για οποιουσδήποτε άλλους λόγους εκτάκτου ανάγκης με γνώμονα την ασφάλεια των μαθητών. Οι γονείς ενημερώνονται από τα email και την ιστοσελίδα του σχολείου.