Επίσκεψη στο κτήμα “Ζαχαίος”

Στις 17 Δεκεμβρίου 2014 τα τμήματα Ε1 και Ε2 του 152ου  και 44ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών επισκεφθήκαμε το κτήμα “Ζαχαίος” στην Παιανία. Εκεί παρακολουθήσαμε ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την ελιά. Ειδικοί ξεναγοί ακολουθώντας βιωματική προσέγγιση μας ξενάγησαν στο κτήμα. Τα στάδια που ακολουθήσαμε ήταν τα εξής:

• Λιομάζεμα  σε λιόπανα, διαχωρισμός του καρπού από τα φύλλα και τα κλαδάκια, τοποθέτηση σε καλάθια.IF IF
  • Ακολούθησε η σύνθλιψη του καρπού σε μυλόπετρες που τις γύριζε ένα γαϊδουράκι.IF
  • Έπειτα, η επεξεργασία του ελαιοπολτού όπως τα παλαιότερα χρόνια με την αναβίωση του παλιού ελαιοτριβείου.
  • Στη συνέχεια, τοποθέτηση σε τσουπιά, έκθλιψη στο πιεστήριο και διαχωρισμός του λαδιού.IF
  • Ακολούθησε η αναπαράσταση του μύθου Αθηνάς-Ποσειδώνα για το όνομα της Αθήνας, με δραματοποίηση από τους μαθητές.
  • Παρακολουθήσαμε βίντεο με αναπαράσταση του Μουσείου Ελιάς της Σπάρτης.
  • Ενημερωθήκαμε για την παρασκευή σαπουνιών από τα αρχαιότατα χρόνια.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • Τέλος, παρασκευάσαμε λαδοκούλουρα και τα δοκιμάσαμε!IF

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.