2ο εργαστήριο-Ο δρόμος για το σπίτι

1η δράση: Αφήγηση παραμυθιού

Τα παιδιά άκουσαν τη διήγηση της ιστορίας του Αλέξανδρου που πήγε στη λαϊκή με την μαμά του και τι συνέβει εκεί (ότι δηλαδή χάθηκε).

2η δράση: Δημιουργία καρτέλας- βραχιολιού με στοιχεία σχολείου

Το κάθε σχολείο αποφάσισε τη δημιουργία καρτέλας ή βραχιολιού με τα στοιχεία και το τηλέφωνο του σχολείου. Με αυτόν τον τρόπο αν κάποιο παιδί χαθεί και δείξει το βραχιολάκι του σε κάποιον ενήλικα, θα μπορέσει να επικοινωνήσει με το σχολείο.

b867a3d87

3η δράση: Μια ιστορία του λεπτού

Τα παιδιά χωρίστηκαν σε ομάδες 2 ή 3 σχολείων και δημιούργησαν συνεργατικά ιστορίες του λεπτού βασισμένες σε 3 στοιχεία (ήρωας, αντίδραση, συναίσθημα), που επιλέχθηκαν τυχαία με βάση έναν ηλεκτρονικό τροχό. Η ιστορία σχετίζεται με την εξαφάνιση, τη σύνδεση των συναισθημάτων και τους τρόπους αντίδρασης καθώς αυτοί είναι και οι βασικοί στόχοι της δραστηριότητας. Όλες οι ιστορίες αναρτήθηκαν σε ένα συνεργατικό padlet. Η δική μας ιστορία σε συνεργασία με το 33ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου:

Screenshot 2022 05 26 015737