1η δράση: Το παπάκι εξαφανίστηκε!
Στον εξωτερικό τοίχο του σχολείου μας αιφνιδίασε μια περίεργη εικόνα-αφίσα που έδειχνε ένα παπάκι.Συζητήσαμε τι δείχνει, τι λέει, αν έχουμε ξαναδεί κάτι παρόμοιο και πότε. Τέλος, παρακολουθήσαμε το σχετικό video:
Τα παιδιά μετέφεραν την αγωνία και τον προβληματισμό τους στους γονείς και είχαν τον νου τους μήπως το δουν κάπου. Δόθηκε φύλλο διερεύνησης πρότερων γνώσεων των παιδιών και δημιουργήθηκε μια αφίσα από όλα τα παιδιά για να τοποθετηθεί στην κεντρική πλατεία της πόλης.
2η δράση: Γνωστός- Άγνωστος
Το παπάκι βρέθηκε! Αυτό, διηγήθηκε στα παιδιά την ιστορία του, πώς χάθηκε, πώς ένιωσε, τι έκανε….Είχε ακολουθήσει ένα άγνωστο παπάκι για να δει το καινούργιο του ποδήλατο. Ήταν σωστό να το ακολουθήσει; Ποιος είναι ο γνωστός και ποιός ο άγνωστος;Συζητήσαμε για τον κύκλο ασφάλειας και το κάθε παιδί έφτιαξε τους δικούς του 6 κύκλους.
3η δράση: Φτιάξε τον βοηθό σου
Τα παιδιά αποφάσισαν να βοηθήσουν το παπάκι να βρει το δρόμο για το σπίτι του. Για να το καταφέρουν όμως αυτό, το κάθε παιδί θα χρειαστεί μια κούκλα βοηθό. Κάθε σχολείο, (από τους εταίρους του e-twinning προγράμματος που συμμετέχουμε) επέλεξε το υλικό (ανακυκλώσιμο) που θα χρησιμοποιούσε από μια λίστα προτεινόμενων. Το σχολείο μας διάλεξε τα πλαστικά μπουκάλια νερού. Τα παιδιά σχεδίασαν πώς τη φανταζόταν, τα υλικά που θα χρησιμοποιούσαν και πώς τελικά την έφτιαξαν στο ακόλουθο φύλλο: