2ο Εργαστήριο – Πρώτη δράση: Ρομποτική
Σενάριο : Το παπάκι θέλει να γυρίσει όλο τον κόσμο! Δεν ξέρει όμως τι θα συναντήσει στο δρόμο του. Πρέπει να είναι για όλα προετοιμασμένο, να φοράει τα κατάλληλα ρούχα και αξεσουάρ, αλλά και να επιλέξει τις σωστές δραστηριότητες, ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες!
Τα παιδιά χρησιμοποιώντας 3 διαφορετικά χαλάκια κίνησης ρομπότ, επιλέγουν τα ρούχα και τις δραστηριότητες με βάση τον καιρό και σχεδιάζουν και προγραμματίζουν το bee-bot να ακολουθήσει την κατάλληλη διαδρομή.