Τα μυστικά ενός αόρατου κόσμου

MaxPixel.net Magnified Leaf Green Leaf Leaf Rainy Leaf 4702997

Η επιστήμη και η τεχνολογία είναι πια σημαντικές και για την καθημερινότητα των παιδιών προσχολικής ηλικίας, ενώ η συζήτηση για τον ρόλο της τεχνολογίας στην εκπαίδευση των μικρών παιδιών εξελίσσεται με την πρόσθεση περιεχομένων αιχμής.
Tο etwinning έργο μας εστιάζει στην ανάπτυξη του νανογραμματισμού των μαθητών, δηλαδή στην ανάπτυξη γνώσεων και δεξιοτήτων, οι οποίες θα τους κάνουν ικανούς να χειρίζονται θέματα της καθημερινής ζωής που βασίζονται στη Νανοτεχνολογία και φυσικά στα μυστικά του αόρατου κόσμο, του Νανόκοσμου. Τέτοια παραδείγματα καθημερινότητας αποτελούν η προστασία από τον νέο αόρατο και επικίνδυνο ίο, τον Κορονοϊό, η δημιουργία και η χρήση των εύχρηστων υπερυδρόφοβων ,αυτοκαθαριζόμενων ενδυμάτων που κάνουν ευχάριστο το παιχνίδι των παιδιών ακόμη και στις λάσπες, στο πολιτισμικό πλαίσιο η προστασία και ο τρόπος συντήρησης των πολιτιστικών μας μνημείων από τη φθορά, η κατασκευή και η χρήση των νανοφίλτρων στην αντιμετώπιση του προβλήματος λειψυδρίας καθώς και η κατασκευή εφαρμογών από επιστήμονες της νανοτεχνολογίας όπως η ταινία «gecko» , το ρομπότ «gecko» και τα γάντια αντιγράφοντας την προσκολλητική ιδιότητα της σαύρας.

Υποσελίδες