1ο βιβλίο: Brown Bear, Brown Bear, what do you see?

bd93fcc7e optΔιαβάσαμε το βιβλίο του Eric Carle “Brown Bear, Brown Bear, what do you see?” και προχωρήσαμε ένα βήμα παρακάτω. Σε συνεργασία με τα παιδιά των συνεργαζόμενων σχολείων στο e-twinning έργο “The e-twinning world of Eric Carle”, δημιουργήσαμε ένα e-book με τίτλο “Children, children, what do you see?” όπου κάθε σχολείο πρόσθεσε τους μαθητές του και τι εκείνοι έβλεπαν.

book title
Διαβάστε το βιβλίο στο StoryJumper

b77f51b0c optΤα παιδιά συμμετείχαν στην Ευρωπαϊκή εβδομάδα κώδικα (Code Week) . Τα παιδιά δημιούργησαν έναν χαρακτήρα του Eric Carle με lego/ πλαστικά κυβάκια τα οποία αντιπροσώπευαν τα pixel. Τα παιδιά διάβαζαν τον κώδικα και συμπλήρωναν τετράγωνα (pixel)  σε ένα πλέγμα 10Χ8 με πλαστικά κυβάκια/lego και ανακάλυπταν την κρυμμένη εικόνα. Οι προσπάθειες έχουν μεταφορτωθεί σε ένα padlet προκειμένου όλοι οι συμμετέχοντες-σχολεία να ανταλλάξουν και να δημιουργήσουν εκ νέου τον κώδικα ο ένας του άλλου.

Το συνεργατικό padlet:

Μετάβαση στο padlet.com