ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΊΩΝ  ΔΕΞΙΟΤΉΤΩΝ

1ος θεματικός κύκλος: Ζω καλύτερα – Ευ ζην

1ο & 2ο τμήμα: Τίτλος: «Οι ντετέκτιβ ανακαλύπτουν το μυστικό για σώμα γερό και μυαλό δυνατό»- Υποθεματική :«Διατροφή και άσκηση»

• καλλιέργεια των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα.
  • εισαγωγή των μαθητών/τριών στις σωστές διατροφικές συνήθειες και στη σημασία της άσκησης για την υγεία τους, υπό το πρίσμα των δεξιοτήτων μάθησης “4C” (επικοινωνία, συνεργασία, κριτική σκέψη δημιουργικότητα).
  • τροποποίηση προς το καλύτερο των στάσεων και οι αντιλήψεων των παιδιών αυτής της ηλικίας και της υιοθέτησης αλλαγών στον τρόπο ζωής (διατροφή, φυσική δραστηριότητα κτλ) επωφελών για την υγεία τους.
  • καλλιέργεια ψηφιακών δεξιοτήτων.

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των  3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Οκτώβριος – Νοέμβριος

2ος θεματικός κύκλος: Φροντίζω το περιβάλλον

1ο & 2ο τμήμα: Τίτλος: «Υπεύθυνα παιδιά-Υπερασπιστές των ζώων»- Υποθεματική :«Παγκόσμια και τοπική Πολιτιστική κληρονομιά»

• καλλιέργεια των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα.
  • να κατανοήσουν οι μαθητές/τριες την σχέση αλληλεξάρτησης ανάμεσα στα ζώα και στον άνθρωπο, να κατανοήσουν ότι ο άνθρωπος δεν σέβεται τα ζώα για αυτά που μας προσφέρουν.
  • Να αντιληφθούν ότι η στάση σεβασμού απέναντι στα ζώα είναι μια στάση που ενισχύει το αίσθημα ευθύνης.
  • καλλιέργεια των Δεξιοτήτων Ζωής, των Δεξιοτήτων του Νου και των Ψηφιακών Δεξιοτήτων.

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των  3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Δεκέμβριος – Ιανουάριος.

3ος θεματικός κύκλος: Ενδιαφέρομαι και ενεργώ –

Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη

1ο & 2ο τμήμα: Τίτλος: «Η οικογένεια δεν έχει αριθμητική, είναι απλώς μοναδική!» -Υποθεματική :«Ανθρώπινα Δικαιώματα»

• καλλιέργεια των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα.
  • καλλιέργεια δεξιοτήτων κοινωνικής ζωής (κοινωνικές δεξιότητες, ενσυναίσθηση και ευαισθησία)
  • διαχείριση σχέσεων με την οικογένεια και στην αποδοχή της διαφορετικότητας.
  • υιοθέτηση αξιών και προτύπων αλληλοσεβασμού και κοινωνικής ευαισθησίας .

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των  3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Φεβρουάριος – Μάρτιος

4ος θεματικός κύκλος: Δημιουργώ και Καινοτομώ –

Δημιουργική σκέψη και πρωτοβουλία

1ο & 2ο τμήμα: Τίτλος: «STEAM και η ΓΗ γυρίζει…». -Υποθεματική: «Ψηφιακές δεξιότητες »

Βασικοί στόχοι:

• καλλιέργεια των δεξιοτήτων τους 21ου αιώνα.
  • ανάπτυξη δεξιοτήτων ψηφιακού εγγραμματισμού.
  • καλλιέργεια Δεξιοτήτων Τεχνολογίας- Επίλυση Προβλήματος -Πλάγια Σκέψη.
  • Εξοικείωση με ψηφιακά εργαλεία

Διάρκεια: περίπου 7 εβδομάδες (5 έως 7 εργαστήρια των 3 ωρών την εβδομάδα). Περίοδος υλοποίησης: Απρίλιος – Μάιος