Πρόγραμμα 1ου τμήματος

Το 1ο Τμήμα του Νηπιαγωγείου μας  αποχαιρέτησε τη σχολική χρονιά 2017-2018 με << ΤΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ  ΛΙΒΑΔΙ>>   της Φυλλιώς Νικολούδη επισφραγίζοντας και το τέλος του Προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα την αναγνώριση και τον σεβασμό στην ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω προσωπικά τους γονείς των μαθητών μου για το πανέμορφο, πρωτότυπο και τόσο προσωπικό δώρο που μου επιφύλαξαν για το τέλος της σχολικής χρονιάς…..

και τους μαθητές και τις μαθήτριες  για την έμπρακτη αγάπη τους όλο τον χρόνο ακόμα και μέσα από τις ζωγραφιές τους !!!

ΝΑ  Ε Χ Ε Τ Ε   Ο Λ Ο Ι   ΚΑΙ  Ο Λ Ε Σ :

Επιμέλεια  άρθρου :  Φλώρου  Μελίτα

3η  ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΙΟΥΝΗ : ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ

Η φετινή χρονιά, μια χρονιά αγάπης προς μικρούς και μεγάλους, μια χρονιά ενδιαφέροντος των παιδιών για πολλά και διάφορα θέματα, μας οδήγησε και στη ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ. Για την ακρίβεια όταν ετοιμάζαμε τα δώρα για τη Γιορτή της Μητέρας τα παιδιά αναρωτήθηκαν αν υπάρχει Γιορτή για τον Μπαμπά κι     << αν μπορούμε να ετοιμάσουμε δώρα και για τους μπαμάδες γιατί τους αγαπάμε κι αυτούς πολύ- πολύ>>.  Γι αυτό και την Πέμπτη 14 Ιουνίου 2018, 3 ημέρες πριν την επίσημη γιορτή, δώσαμε στους μπαμπάδες τα δωράκια που τους ετοιμάσαμε : μια κάρτα – πουκάμισο με ευχές από το κάθε παιδί  για τον δικό του μπαμπά κι ένα μπρελόκ σε σχήμα αυτοκινήτου από αφρώδες υλικό για τα κλειδιά του ΜΠΑΜΠΑ.

Χ Ρ Ο Ν Ι Α

η πιο ζεστή φωλιά
και όπου και να πάω
εκεί γυρνάω ξανά.

Το Τμήμα  μας ετοίμασε ένα βιβλιαράκι – τσαντάκι με όμορφες ζωγραφιές και λόγια από κάθε παιδί ατομικά κι ένα χάρτινο  λουλούδι όπου κρύβει  εντός του τη φωτογραφία του κάθε  παιδιού καθώς για την κάθε μανούλα το παιδί της είναι ένα μοναδικό και σπάνιο λουλούδι αλλά και για κάθε παιδί η μανούλα του είναι το πιο όμορφο και το πιο μυρωδάτο λουλούδι.

Χ Ρ Ο Ν Ι Α

Π   Ο   Λ   Λ   Α

Μ   Α   Ν   Ο   Υ   Λ   Ε   Σ

Ολοκληρώθηκε το Πρόγραμμα Αγωγής Υγιείας

που ανέλαβε το 1ο Τμήμα του Νηπιαγωγείου μας

με θέμα :

ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΗΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

και τίτλο :

<< Σ’ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ,

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΝΑ ΧΩΡΟΥΜΕ>>,

αν  και το θέμα αυτό δεν εξαντλίεται και δεν ολοκληρώνεται ποτέ.

Στην τωρινή φάση ετοιμάζεται ο φάκελος με τις σχετικές εργασίες των παιδιών  ΕΞΩΦΥΛΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ενώ ταυτόχρονα προετοιμάζουμε τη  γιορτή λήξης του σχολικού έτους 2017-2018  με την παρουσίαση  του βιβλίου :

“ΤΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΛΙΒΑΔΙ”    της Φυλλιώς Νικολούδη που σχετίζεται με το παραπάνω θέμα σε διασκευή του κειμένου από τη Νηπιαγωγό του 1ου Τμήματος.

ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΔΕΧΘΕΙΤΕ ΕΥΧΕΣ

ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΡΕΣ  ΣΑΣ

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΑ ΓΙΟΡΤΙΝΕΣ!!!

Και μην ξεχάσετε , κατά την επιστροφή σας στο Νηπιαγωγείο τη Δευτέρα 16 Απριλίου 2018 , να φέρετε ένα πασχαλινό αβγό για να τσουγκρίσουμε ματαξύ μας !!!! Να περάσετε όλοι και όλες όσο πιο όμορφα μπορείτε.

<< ΤΑ  Ε Λ Λ Η Ν Α Κ Ι Α >>

της Ευγενίας Φακίνου

από τα χέρια και τα στόματα

των παιδιών του 1ου Τμήματος του Νηπιαγωγείου μας

κατά την ενασχόλησή τους

με τα γεγονότα της εθνικής γιορτής

της 25ης Μαρτίου 1821.

ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ  ΑΝΟΙΞΗ!!!

ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕ Η ΑΝΟΙΞΗ

ΜΕ ΤΑ ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ ΤΗΣ

ΚΑΛΩΣ ΤΗΝΕ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ

ΜΕ Τ’ ΑΝΘΗ ΚΑΙ Τ’ ΑΒΓΑ ΤΗΣ.

Αυτήν την εβδομάδα σε πείσμα του καυρού που ήθελε να μας φέρει τον χιονιά, τα παιδιά του 1ου Τμήματος του Νηπιαγωγείου μας με τη Νηπιαγωγό τους αποφάσισαν να κατασκευάσουν χάρτινα χελιδόνια και να τα διακοσμήσουν με χάντρες, κουδουνάκια και υφασμάτινα λουλούδια με στόχο να πούνε τα ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ.

Έτσι, σήμερα, 1η του Μάρτη, πήραν τα χελιδονάκια τους και “βγήκαν” να τα πουν στα παιδιά του 1ου Τμήματος του Νηπιαγωγείου μας και στα παιδιά του 2ου Τμήματος του 2ου Νηπιαγωγείου Νεάπολης με το οποίο συστεγαζόμαστε. Και για να τριτώσει το ΚΑΛΟ τα είπαν και στους γονείς τους στη λήξη του Υποχρεωτικού Ωραρίου.

Το ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑ που μάθαμε

προέρχεται από την Αιανή Κοζάνης.

Χελιδόνα έρχεται

απ’ τη μαύρη θάλασσα.

Θάλασσαν απέρασε,

έκατσε και λάλησε.