Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής 2021

Ζήσαμε σήμερα μια εξαιρετική εμπειρία στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Χαλκιδέων με τον εκπαιδευτή κ. Γιάννη Κακαλιά. Οι μαθητές του 14ου Νηπιαγωγείου Χαλκίδας παρακολούθησαν μια ενδιαφέρουσα βιωματική προσέγγιση για το πώς πρέπει να κυκλοφορούμε ως πεζοί και έκαναν μαθήματα σωστής ποδηλατικής συμπεριφοράς στο δρόμο. Η εκπαιδευτική επίσκεψη εντάσσεται στο σχέδιο δράσης του σχολείου για το Θεματικό άξονα Ζω καλύτερα – Ευ ζην (Οδική Ασφάλεια) των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, με τίτλο προγράμματος «Σχολή Ποδηλατών». Οι μαθητές πήραν Δίπλωμα για τις δεξιότητες που απέκτησαν και ανυπομονούν να εφαρμόσουν τις νέες γνώσεις στον δρόμο. Ήταν μεγάλη η χαρά μας όταν στην επιστροφή είδαμε ότι υπάλληλοι του Δήμου έβαφαν τον ποδηλατόδρομο της  γειτονιάς μας!!

Για περισσότερες φωτογραφίες πατήστε εδώ.

20211103 113754 20211103 123123