Επίσκεψη στο 14ο Δημοτικό Σχολείο

Τα νήπια του σχολείου μας επισκέφτηκαν για μια ακόμη χρονιά το 14ο Δημοτικό σχολείο Χαλκίδας στο πλαίσιο προγράμματος για την ομαλή μετάβαση στο Δημοτικό. Όπως κάθε χρόνο η υποδοχή των Νηπίων ήταν θερμή και οι νέοι μαθητές του Δημοτικού πέρασαν λίγες ώρες στο χώρο του σχολείου. Έκαναν πρωινή προσευχή, μπήκαν στις αίθουσες της Α΄τάξης και παρακολούθησαν τα μαθήματα τους, έγραψαν, διάβασαν, δέχθηκαν και χάρισαν δώρα. Τα παιδιά της πρώτης τάξης, επίσης, συμπλήρωσαν ένα ερωτηματολόγιο που τους δώσαμε καθώς βασικός στόχος της επίσκεψης μας ήταν να κάνουμε μια μικρή έρευνα για τις αντιλήψεις των μαθητών της Πρώτης για το Δημοτικό σχολείο. Οι ερωτήσεις αφορούσαν στο πόσο δύσκολη είναι η Α΄τάξη, αν έχουν χρόνο να παίζουν στο Δημοτικό και ποιο είναι το αγαπημένο τους μάθημα. Στη συνέχεια τα νήπια ξεναγήθηκαν στους υπόλοιπους χώρους του σχολείου, γνώρισαν το Διευθυντή και έπαιξαν στο διάλειμμα με όλα τα παιδιά. Δε θέλαμε να φύγουμε….!

Στο Νηπιαγωγείο βγάλαμε τα στατιστικά στοιχεία της έρευνας μας και είδαμε ότι η Α΄Δημοτικού είναι εύκολη τάξη, οι μαθητές έχουν χρόνο και παίζουν ενώ το αγαπημένο μάθημα με μεγάλη διαφορά είναι τα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ!!

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ……!!